W zeszłym roku w Polsce trwała kampania na temat zapinania pasów bezpieczeństwa, na którą wydano setki tysięcy złotych. Tymczasem Polacy raczej nie uchylają się od tego obowiązku. Aż 83 % polskich kierowców nie ma problemu by zapiąć pasy przed rozpoczęciem jazdy. A jak to wygląda w innych krajach?

W zapinaniu pasów bezpieczeństwa z krajów europejskich przodują Francuzi. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która przygotowała na ten temat raport, aż 99% kierowców tego kraju zapina pasy bezpieczeństwa. Niewiele gorzej jest w Szwecji – 98%. Zresztą Skandynawowie zawsze byli uważani za kierowców o wysokiej kulturze jazdy, a standardy bezpieczeństwa są tam wysokie. Pasy zapina również 97% norweskich i 91% fińskich kierowców. Niezłe wyniki mają Niemcy i Czesi – po 97%.

Wydawać by się mogło, że 83-procentowy wynik Polaków jest słaby, ale za nami są takie kraje europejskie jak Luksemburg, Grecja czy Chorwacja. W rzeczywistości jesteśmy w ogonie tzw. zachodu, bo na Bałkanach czy we wschodniej Europie nie zapina się pasów już tak chętnie. W skali światowej, w rankingu WHO na szarym końcu znalazły się takie kraje jak Liban, Ghana czy Egipt, gdzie mniej niż 20% kierowców zapina pasy.