Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała wyniki badania zachowań polskich kierowców. Jak często rozmawiamy przez telefon komórkowy, nie korzystając z zestawów głośnomówiących?

Z badania wynika, że największy odsetek kierowców prowadzących pojazd z telefonem przy uchu dotyczy szoferów samochodów dostawczych i ciężarowych, czyli wykonujących pracę zawodową. Różnica między nimi jest nieznaczna, bo 6 % kierowców aut dostawczych i 5,9 % ciężarowych korzysta z telefonu. Znacznie mniej osób jeździ w ten sposób autami osobowymi – 4,1 %.

Co ciekawe, rowerzyści (1,1 %) również lubią rozmawiać przez komórkę prowadząc swój pojazd. Znacznie trudniej jest już na motorowerze (0,6 %), a tylko nieznaczny odsetek motocyklistów (0,3 %) jest w stanie jechać i rozmawiać przez telefon trzymany ręką. Ten ostatni wynik jak twierdzi KRBRD jest tak nieznaczny, że ociera się o granicę błędu statystycznego.

Jak wynika z badania, kobiety (4,8 %) chętniej sięgają po komórkę od mężczyzn (3,9 %). Częściej również rozmawiają za kółkiem ludzie młodzi i w wieku średnim.

Pełny raport KRBRD dostępny tutaj.