W trakcie podróży samochodem należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w upalne dni. Radzimy, jak podróżować nie tylko bezpiecznie, ale też komfortowo.

Przed każdą podróżą, niezależnie od pory roku i celu wyjazdu, warto sobie zaplanować trasę. Można skorzystać z nawigacji albo Google Maps. Im szybsza trasa, tym mniejsze zmęczenie w upalny dzień i tym samym mniejsze ryzyko wypadku. Najlepiej podróżuje się drogami szybkiego ruchu, zwłaszcza autostradami. Wakacje można zacząć już od dnia wyjazdowego, ustalając sobie na tyle ciekawą trasę, aby móc zwiedzić kilka atrakcyjnych miejsc. Co prawda, podróż się wydłuży, ale nie będzie nudno, zatem unikniecie znużenia. Podczas postojów możecie napić się kawy.

Nawadnianie organizmu to podstawa w upalny dzień, jest również ważne podczas jazdy samochodem. Już samo spożywanie gorących napojów pobudza podobnie jak kawa. Jeżeli więc nie lubicie czarnego napoju, warto przygotować termos ulubionej herbaty. Najlepsza do nawodnienia zdecydowanie będzie woda.

Wielkim dobrodziejstwem współczesnych samochodów jest klimatyzacja. Warto jej używać, ale z umiarem. Ustawienie bardzo niskiej temperatury w upalny dzień to ryzyko narażenia się na szok termiczny i przeziębienie. Nie ma nic gorszego od rozchorowania się pierwszego dnia urlopu. Zatem unikajcie dużej różnicy temperatur pomiędzy tą w samochodzie, a tą, która panuje na zewnątrz. Optimum to różnica 6-8 stopni Celsjusza. Wsiadając do rozgrzanego samochodu zmniejszajcie temperaturę powoli, a przed jego opuszczeniem warto ją na chwilę podnieść. Radzimy także unikać silnego nadmuchu na głowę i klatkę piersiową.

Postój sam w sobie jest pobudzający. Nie unikajcie go, jeżeli czujecie się znużeni jazdą. W ułamku sekundy na drodze dzieje się tyle, że chwilowa utrata koncentracji może słono kosztować. Zwłaszcza na autostradzie. Przy prędkości 140 km/h w sekundę przejeżdżacie prawie 40 metrów! Dlatego, gdy tylko poczujecie się znużeni czy zmęczeni, o co w upalny dzień nietrudno, zatrzymajcie się na chwilę w wyznaczonym, bezpiecznym miejscu. Wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów, rozciągnąć mięśnie, zrobić kilka przysiadów, aby pobudzić organizm.

Jadąc na urlop pamiętajcie, że to właśnie przy dobrej pogodzie, czyli latem jest najwięcej wypadków drogowych. Większość powstaje również przy dobrym oświetleniu i na nawierzchni o dobrej przyczepności. Paradoksalnie – im lepsze warunki, tym większe ryzyko wypadku. Dlaczego? Ponieważ dobre warunki zachęcają kierowców do zwiększania prędkości. I to właśnie na prostych odcinkach, a nie skrzyżowaniach, zakrętach czy wzniesieniach najczęściej dochodzi do wypadków. Statystycznie, najniebezpieczniejsze miesiące to lipiec, sierpień i grudzień, natomiast najniebezpieczniejszym dniem jest piątek. Dlatego pamiętajcie o zachowaniu rozsądku w przypadku prędkości, zawsze stosujcie się do przepisów ruchu drogowego, a podczas wyprzedzania pamiętajcie, że jadący z naprzeciwka pojazd może mieć wyższą prędkość niż się spodziewacie.