Helikopter

Niedawno pojawiły się informacje, jakoby Inspekcja Transportu Drogowego miała patrolować ulice z powietrza za pomocą helikoptera. Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał już oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Odkąd GITD przejęło w lipcu 2011 roku kontrolę nad systemami fotoradarów w Polsce, systematycznie inwestuje w nowe narzędzia, które miałyby pomóc w karaniu piratów drogowych. Do tej pory ITD wyposażyła się w ponad 300 dodatkowych fotoradarów stacjonarnych oraz 29 mobilnych w postaci radiowozów. Aktualnie testowany jest również system odcinkowego pomiaru prędkości.

Informacje pojawiające się w mediach na temat zakupu helikoptera przez ITD okazały się nieprawdziwe. Owszem, GITD przyznaje, że był taki pomysł. Inspekcja rozważała bowiem możliwość zastosowania wszelkiego rodzaju urządzeń, które są używane także w innych krajach. Jednak w wyniku przeprowadzonej analizy uwarunkowań technicznych, prawnych i ekonomicznych koncepcja zakupu statków powietrznych została odrzucona już na etapie wstępnym.

Oficjalne stanowisko GITD w tej sprawie można znaleźć na stronie Inspektoratu. Czy uważacie, że patrolowanie ulic za pomocą helikoptera lub innych maszyn latających w celu kontroli prędkości to dobry pomysł?