Nieprawidłowe parkowanie może być bardziej kosztowne niż wskazuje na to taryfikator mandatów. Sprawdź ile możesz zapłacić, gdy pojazd pozostawisz w niewłaściwym miejscu.

Przypominamy, że parkować nie można w miejscu utrudniającym ruch innych pojazdów, zbyt blisko przejazdu kolejowego, przejścia dla pieszych oraz skrzyżowania. Nie można zasłaniać znaków drogowych czy utrudniać ruchu rowerzystom. Pozostawienie auta pod wiaduktem, na moście lub w tunelu też jest niezgodne z prawem. W każdym z wymienionych przypadków zapłacicie mandat od 100 do 300 zł i otrzymacie jeden punkt karny. Jednak może być tego więcej.

Jeżeli strażnik miejski uzna, że samochód jest zaparkowany nieprawidłowo, ale nie zagraża bezpieczeństwu ruchu i go nie utrudnia, założy blokadę na koło. Za jej zdjęcie, w zależności od uznania funkcjonariusza, zapłacicie od 300 do 500 zł. Auto może też zostać odholowane, jeżeli nie funkcjonariusz uzna, że nie może pozostać dłużej w danym miejscu. Sam koszt transportu to od 300 do 480 zł, natomiast doba przechowania na parkingu policyjnym kosztuje średnio od 17 do 39 zł.

Powyższe dane zostały zebrane na zlecenie porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, a pochodzą z jednostek samorządowych oraz taryfikatora mandatów.