Rząd zarabia na podatku akcyzowym od importowanych i rejestrowanych w Polsce samochodów kilkaset milionów złotych rocznie i chce zarobić jeszcze więcej. Sprawdźmy, na których markach ma największe dochody.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR opublikował dane na ten temat. Jak wiadomo, do Polski przyjeżdża najwięcej używanych aut niemieckich, zwłaszcza tych, należących do koncernu Volkswagen AG. Tylko w tym roku do skarbu państwa wpłynęło 89,8 mln zł za akcyzę od deklarowanej wartości pojazdów marki Audi. Średnia deklarowana wartość to 52 tys. zł, a jednocześnie przypominamy, że model A4 to najpopularniejszy wśród importerów sprowadzany samochód.

Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje BMW, a średnia deklarowana wartość jest znacznie niższa, bo wynosi ledwie 40 tys. zł. Jeszcze niżej wartościuje się importowane Mercedesy – średnio na poziomie 22,5 tys. zł. W pierwszej dziesiątce marek tylko Renault mają niższą wartość – 18,7 tys. zł.

Prezentowane w naszej grafice marki przyniosły razem 70% dochodów z tytułu akcyzy w tym roku. Rząd zebrał od początku roku 590 mln zł.

źródło: SAMAR