Kiedyś klimatyzacja była dostępna tylko w najbardziej luksusowych limuzynach. Dziś oferowana jest jako element wyposażenia opcjonalnego praktycznie w każdym nowym samochodzie. O tym, że układ klimatyzacji do działania potrzebuje energii, wie chyba każdy. Ale czy jesteście świadomi, ile paliwa wymaga taki układ do sprawnego działania?

Odpowiedź na to pytanie przygotowali eksperci z niemieckiego automobilklubu ADAC. Przebadali oni trzy typy układów klimatyzacji samochodowej, a wyniki testów możecie zobaczyć na powyższej infografice.

Pod lupę wzięto następujące układy:

  • najstarszego typu, w których wszystkie parametry reguluje się manualnie;
  • półautomatyczne, w których temperaturę można ustawić na konkretną wartość, a siłę nawiewu reguluje się samodzielnie;
  • automatyczne, w których można zdać się na komputer pokładowy.

Klimatyzacja – o nią też trzeba dbać!

Zgodnie z przewidywaniami układy automatyczne są najbardziej oszczędne. Dzięki starannie dobranym parametrom i danym z różnych czujników w samochodzie komputer potrafi sterować układem klimatyzacji w taki sposób, aby osiągnąć zadaną temperaturę przy jak najmniejszym zużyciu paliwa potrzebnym do tego celu.

Przykładowo, jeśli jedziemy samochodem wyposażonym w klimatyzację automatyczną z prędkością 100 km/h, to na każde przejechane 100 km układ klimatyzacji potrzebuje do sprawnego działania 0,25 l paliwa.

W przypadku układów manualnych i półautomatycznych wartości te są nieco wyższe. Najwięcej paliwa potrzebuje układ klimatyzacji półautomatycznej przy prędkości 50 km/h – wtedy na każde przejechane 100 km z włączoną klimatyzacją z baku znika dodatkowe 0,4 l paliwa potrzebnego do zasilenia tego układu.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, czy według Was warto oszczędzać na klimatyzacji kosztem komfortu?