Salon samochodowy w Genewie każdego roku przyciąga rzesze fanów motoryzacji. W tym roku w tym szwajcarskim mieście można było podziwiać wiele nowych modeli produkcyjnych i konceptów. Jeśli jesteście ciekawi, które auta błyszczały najmocniej, to zapraszam do krótkiego, subiektywnego podsumowania.

Zaczniemy z grubej rury. Koenigsegg Agera może nie jest najświeższym projektem, jednak w Genewie zaprezentowano jego ekstremalną odmianę o nazwie One:1. Nazwa nawiązuje do stosunku mocy do masy: samochód waży 1360 kg, a jego 5,0-litrowy silnik w układzie V8 generuje 1360 KM i 1371 Nm momentu obrotowego. Niestety, osiągi tego wozu nie zostały jeszcze ujawnione.

Niespodzianką w Genewie był nowy McLaren 650S, który plasuje się w ofercie brytyjskiego producenta między 12C a P1. Co więcej, na stoisku McLarena zaprezentowano wersje coupé i spider. Obie napędzane są 3,8-litrowym silnikiem TwinTurbo V8, który generuje 650 KM i 678 Nm momentu obrotowego.

Spore zainteresowanie wzbudzał również ponad 5-metrowy sportowy samochód elektryczny – NanoFlowcell QUANT e-Sportlimousine. Dzięki 4 silnikom elektrycznym zlokalizowanym przy każdym z kół pojazd może pochwalić się łączną mocą na poziomie 925 KM i 11 600 Nm momentu obrotowego. Eksperymentalne akumulatory skonstruowane w systemie nanoFLOWCELL pozwalają przejechać około 400-600 km na pojedynczym ładowaniu. Mimo masy 2300 kg NanoFlowcell QUANT e-Sportlimousine przyspiesza do pierwszych 100 km/h w 2,8 s.

Fani szybkich, luksusowych kombi również nie powinni narzekać, gdyż na stoisku Jaguara pojawił się nowy XFR-S Sportbrake z agresywnym pakietem stylistycznym i 550-konnym silnikiem V8 pod maską.

W Genewie mogliśmy również zobaczyć miedzy innymi ponad 300-konnego Opla Astrę OPC Extreme, nowe wcielenie Audi TT, wersję Spider pięknej Alfy Romeo 4C i zjawiskowy koncept Maserati Alfieri.

To oczywiście tylko wybrane premiery z Genewy 2014. Które samochody zrobiły na Was największe wrażenie?