Fotoradar, fot. Shutterstock

Rząd poważnie zastanawia się nad powrotem fotoradarów na drogi gminne, by w ten sposób ograniczyć liczbę wypadków powodowanych przez kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” pomysł ten ma poparcie Jerzego Polaczka – wiceszefa komisji infrastruktury. Według Instytutu Transportu Samochodowego, w miejscach, w których usunięto fotoradary bezpieczeństwo znacząco spadło. W skali całego kraju liczba wypadków w tym czasie wzrosła o 2,5 % ale w miejscowościach, które straciły fotoradary, było gorzej aż o 10 %. Co gorsza, wzrost liczby ofiar śmiertelnych w tych miejscowościach to aż 46 %, ale tylko w okresie wzmożonej liczby wypadków, czyli od maja do sierpnia.

Możliwe, że przywrócony zostanie stan prawny sprzed 1 stycznia 2016 roku, kiedy to odebrano uprawnienia do kontroli prędkości strażom miejskim i gminnym. Jest też inny scenariusz – oddanie nadzoru nad drogami niższej kategorii Inspekcji Transportu Drogowego. Tak czy inaczej potwierdza się czarny scenariusz niektórych ekspertów, którzy wypowiadali się jeszcze w 2015 roku, że fotoradary owszem są samorządową maszynką do zarabiania pieniędzy, ale też rzeczywiście podnoszą poziom bezpieczeństwa na drogach.