Z przeprowadzonej przez serwis Autokult.pl sondy wśród kierowców wynika, że aż 24% z nich zostawia dowód rejestracyjny w samochodzie gdy z niego wychodzi. To ogromne ryzyko w przypadku utraty auta. Co gorsza, 36% kierowców nie zna swoich numerów rejestracyjnych.

Wyobraźcie sobie, że zostawiacie dowód rejestracyjny w samochodzie. Pewnego dnia idziecie do auta, którego już nie ma. Ktoś je ukradł. Dzwonicie na policję, gdzie zostajecie zapytani o markę, model, kolor i oczywiście numery rejestracyjne, których… nie znacie! Telefon do domu, nerwowe poszukiwanie dokumentów, w których niekoniecznie znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Nie musi być nowych na umowie sprzedaży, jeżeli przerejestrowaliście samochód. Nie od razu znajdziecie wniosek do ubezpieczyciela. Jest kłopot.

Jednak to dopiero początek. Zgłaszacie kradzież pojazdu do ubezpieczyciela, a ten prosi was o kluczyki, wszelkie urządzania służące do otwierania pojazdu oraz… dowód rejestracyjny, który przecież został w aucie. Nie ma go, więc ubezpieczyciel stwierdza rażące zaniedbanie i odmawia wypłaty odszkodowania. Tracicie nie tylko samochód i dokumenty, ale taż pieniądze, które moglibyście dostać.

Takie sytuacje się zdarzają, ponieważ przez wygodę wielu kierowców zostawia dowód rejestracyjny za osłoną przeciwsłoneczną czy w schowku dlatego, że z samochodu korzysta więcej niż jedna osoba. Nie każdy też zna swoje numery. Niestety kradzież auta to najgorsze, co może was spotkać, ale nawet gdy zostanie odholowane za niewłaściwe parkowanie, również możecie mieć problem. Bo gdy zapytają was o numer auta, co powiecie?