Przepisy dotyczące zdobywania prawa jazdy być może nie ulegną zmianie w czerwcu, lecz nie przeszkodziło to kursantom w szturmowaniu szkół jazdy. Nie wszyscy z nich zdobędą uprawnienia, a większość z nich nie pokona egzaminu praktycznego. Gdzie kandydaci jeżdżą najlepiej, a gdzie najgorzej?

Jak się okazuje, w 2017 roku zaledwie 52 proc. kursantów zaliczyło egzamin teoretyczny. Wyniki nie napawają entuzjazmem, jednak jak się okazuje, jeszcze gorzej jest w przypadku egzaminu praktycznego. Tutaj zaledwie 35 proc. osób uzyskuje wynik pozytywny. Warto pamiętać, że są to osoby, które spędziły już 30 godzin „za kółkiem” i zostały przygotowane przez szkoły jazdy!

Najlepsza sytuacja miała miejsce w Ostrołęce. Tam egzamin teoretyczny zaliczało 60 proc. kandydatów, a podczas jazdy sprawdzało się aż 54 proc. osób. Co ciekawe, WORD w Ostrołęce był jedynym ośrodkiem (z 49 w całej Polsce), który może pochwalić się wynikiem przekraczającym 50 proc.

Tuż za Ostrołęką uplasowała się Jelenia Góra (egzamin praktyczny zaliczało 47 proc. osób), Płock (47 proc.) i Łomża (46 proc.). Najgorzej jest z kolei w Koszalinie (33 proc.), Pile (27,5 proc.) oraz Szczecinie.

Przekładając dane na województwa, największe szanse na uzyskanie uprawnień mamy w województwie podlaskim, mazowieckim oraz podkarpackim. Najtrudniej o „prawko” będzie w zachodniopomorskim, opolskim oraz pomorskim.

W 2017 roku przeprowadzono aż 1,3 miliona egzaminów na prawo jazdy.