Od 1 stycznia 2013 roku na drogach w całym kraju ma działać 400 fotoradarów należących do Głównej Inspekcji Transportu Drogowego oraz 100 urządzeń straży miejskiej. Tych pierwszych jest obecnie 70. Jak wykazały badania międzynarodowe, fotoradary zmniejszają liczbę wypadków.

Według holenderskiego instytutu SWOV, który zajmuje się badaniem bezpieczeństwa na drogach, fotoradary spełniają swoją funkcję. Na drogach, przy których są ustawione, liczba wypadków spadła średnio o 20%. Jak się okazało, istnieje różnica w oddziaływaniu fotoradarów zamontowanych na stałe i mobilnych. W przypadku tych pierwszych wskaźnik ograniczenia wypadków sięga aż 35%. Dla fotoradarów mobilnych wynosi on jedynie 14%.

Badanie wykazało również, że fotoradary powodują tzw. efekt kangura, czyli nagłe hamowanie przed radarem i przyspieszanie tuż za nim. Dlatego urządzenia montowane na stałe lepiej się sprawdzają, ponieważ są widoczne z daleka, a informacje o nich pojawiają się nawet kilka kilometrów wcześniej, dzięki czemu efekt ich oddziaływania ma większy zasięg. Czy Waszym zdaniem fotoradary w Polsce mają istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze?