Focus RS to najnowszy, sportowy model Forda, który imponuje nie tylko osiągami, ale także łatwością prowadzenia w poślizgu. Wzbudziło to niepokój organizacji zajmującej się bezpieczeństwem pieszych w Australii.

Maszyna o mocy 350 KM ma napęd na cztery koła, który w odpowiednim trybie sprawia, że jazda bokami jest dziecinnie łatwa. Reklamował ją sam Ken Block, który wręcz słynie z jazdy w stałym poślizgu. Mowa tu o Fordzie Focusie RS i jednej z jego funkcji Drift Mode. Została stworzona wyłącznie do tego, by każdy zakręt można było pokonać bokiem z wciśniętym do podłogi pedałem gazu. Co więcej, puszczenie tego pedału kończy całą zabawę. By było bezpiecznie, nad wszystkim czuwa elektronika sterująca układem napędowym, silnikiem i systemem ESP. Jednak prawda jest taka, że na drodze publicznej nie istnieje coś takiego jak bezpieczne driftowanie. Wie o tym Ford i ostrzega komunikatem na tablicy wskaźników, że trybu Drift należy używać na torze wyścigowym. Nie oznacza to jednak, że nie działa on na ulicy.

Zwrócił na to uwagę Harold Scruby, prezes Australijskiego Stowarzyszenia Pieszych, który kilka dni po wprowadzeniu Focusa RS na tamtejszy rynek rozpoczął kampanię przeciwko funkcji Drift. Jego zdaniem, powinna być zabroniona i wymusza na Fordzie by wyłączył ją w sprzedawanych autach. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych, których kierowca jadący w poślizgu może potrącić. Tak na marginesie, jazda poślizgiem w Australii jest karana bardzo surowo – można stracić nie tylko prawo jazdy, ale nawet samochód. Co więcej, również tzw. palenie gumy jest zabronione.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Ford miał już problem w Australii z Mustangiem, w którym jest funkcja umożliwiająca… łatwe palenie gumy. Tak jest! Nazywa się ona Line lock i polega na tym, że po uruchomieniu hamuje przednie koła, podczas gdy tylne wytwarzają kłęby dymu. Rząd australijski nakazał wyłączenie Line lock w sprzedawanych tam Mustangach i prawdopodobnie sprawa z Drift Mode zakończy się podobnie.

źródło: Autokult.pl