Filtry-w-samochodzie

Poza wymianą oleju uzupełnianiem płynów czy serwisem klimatyzacji bardzo ważne jest również wymienianie filtrów w samochodzie zgodnie z rekomendacjami producenta pojazdu. Nie wszyscy właściciele samochodów pamiętają jednak o tym obowiązku, nie wiedzą również, jak często należy dokonywać takiej wymiany. Jakie są rodzaje filtrów w pojazdach, co ile należy je wymieniać i dlaczego jest to tak ważne? Które możesz wymienić samodzielnie?

Filtry w aucie – za co odpowiadają?

Większość kierowców pamięta o zawarciu umowy ubezpieczenia OC czy o przeglądzie technicznym, ale jaka część z nich nie zapomina o wymianie filtrów zgodnie z rekomendacjami producenta? Zadaniem filtrów w samochodach jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować uszkodzenie niektórych elementów pojazdu lub doprowadzić do gorszego ich działania. Jeśli zatem nie będziesz świadomy tego, jakie filtry w twoim aucie wymagają wymiany, to z czasem ich stan może przełożyć się na gorsze działanie pojazdu lub awarię ważnych podzespołów i uniemożliwienie jazdy. Filtry w samochodzie wymagają systematycznej wymiany, ale wielu kierowców nie jest świadomych nawet ich istnienia. Większość z nas pamięta o wymianie oleju i wtedy w warsztacie dokonywana jest również wymiana filtra oleju. Niektórzy pamiętają także o filtrze powietrza, ale tylko nieliczni są świadomi konieczności okresowej wymiany innych filtrów w pojeździe. Niedopilnowanie tego obowiązku może przysporzyć nam wielu problemów i wydatków.  

Rodzaje filtrów samochodowych

Wymiana filtrów w samochodzie następuje w różnym czasie – żywotność każdego z nich jest inna. Oto jakie masz filtry w aucie i kiedy powinieneś je wymienić:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


  • Filtr olejowy – jego regularna wymiana jest bardzo ważna. Za każdym razem należy zamontować nowy filtr zgodny z rekomendacjami producenta. Pamiętaj o tym, aby wybrać produkt sprawdzonej marki  – gorszej jakości zamiennik będzie nieznacznie tańszy, ale może być jedną z przyczyn poważnej awarii w pojeździe. Co ile należy dokonywać wymiany filtra oleju? Zgodnie z zaleceniami producenta – co 10–15 tys. przejechanych kilometrów.
  • Filtr paliwa – jest on odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa, zanim dotrze ono do wtryskiwaczy. Paliwo wpływa na pracę silnika, jak i na jego żywotność. Jeśli nie będziesz wymieniać filtra odpowiednio często, to możesz doprowadzić nawet do uszkodzenia tej najważniejszej części w pojeździe. Kiedy wymieniać filtr paliwa? Jak często? Zerknij na rekomendacje producenta danego modelu pojazdu. Możliwe, że taka wymiana będzie sugerowana co 20 tys. czy 50 tys. km. Uwaga: w pojeździe są różne rodzaje filtrów paliwa – znajdziesz je w baku, ale również pod podłogą lub w komorze silnika. Jeśli zapomnisz o wymianie, to możesz doprowadzić nawet do unieruchomienia pojazdu, co jest możliwe przede wszystkim w przypadku samochodów z silnikiem diesla. Wymiana filtra paliwa nie jest trudna – musisz pamiętać jednak o założeniu go zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa.
  • Filtr powietrza – jego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mają możliwość  przedostawać się do pojazdu z zewnątrz. Kurz i inne pyły mogą być przyczyną uszkodzenia cylindrów i kotłów, a nawet doprowadzić do awarii silnika. Plusem w tym przypadku jest to, że najczęściej wymiany możesz dokonać sam za pomocą śrubokręta. Nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych narzędzi. Gdzie znajdziesz filtr powietrza? Tej informacji szukaj w instrukcji pojazdu. Co ile wymieniać filtr powietrza? Najczęściej co 15–20 tys. przejechanych kilometrów, choć producent zapewne określi, jaka powinna być częstość w zależności od tego, w jakich warunkach eksploatujesz auto. Jeśli są trudne, to też częściej powinieneś wymieniać element filtrujący. Czy wymiana filtra powietrza jest wymagająca? Skorzystaj z instrukcji producenta. Pamiętaj, żeby nie dopuścić do przedostania się zabrudzeń do silnika.
  • Filtr kabinowy – ten filtr odpowiada za czystość powietrza w samochodzie. To, że wymaga on wymiany, prawdopodobnie łatwo zauważysz po jakości powietrza w aucie. Problemy z filtrem kabinowym rozpoznasz również po zaparowanych szybach i słabej wydajności nawiewów. Najczęściej filtr ten znajduje się na podszybiu, ale w niektórych modelach pojazdów możesz się do niego dostać również z wnętrza samochodu. Kiedy wymieniać filtr kabinowy? Co około 15 tys. przejechanych kilometrów, ale w tym przypadku również zapoznaj się z instrukcjami producenta. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, np. w filtr z węglem aktywnym, który poza podstawowymi zanieczyszczeniami pochłania również substancje gazowe. Tańszym rozwiązaniem, ale gorszej jakości, są filtry papierowe.
  • Filtr gazu – ta część pojazdu wpływa na czystość paliwa, które trafia do układu wtryskowego. W prostych instalacjach jest jeden filtr, ale w nowocześniejszych niezbędne są dwa. Mamy wówczas część filtrującą fazę ciekłą i część filtrującą fazę lotną. Oba filtry należy wymieniać co 20 tys. kilometrów. Najlepiej, żeby wymiany tego dokonał specjalista.
  • Filtr osuszacz – znajduje się w klimatyzacji, pomiędzy skraplaczem a parownikiem. Jego zadaniem jest oczyszczanie czynnika chłodniczego z zanieczyszczeń i wilgoci. Wymiany warto dokonywać przy okazji każdego serwisu klimatyzacji. Niedopilnowanie tego może doprowadzić nawet do uszkodzenia kompresora.

Wymiana filtrów w samochodzie jest koniecznością, o której wielu kierowców zapomina. Tymczasem niewywiązywanie się z tego obowiązku może doprowadzić nawet do unieruchomienia pojazdu. Jeśli nie potrafisz samodzielnie dokonać wymiany filtrów albo nie masz do tego odpowiednich warunków, to skorzystaj z pomocy fachowców. Podczas jednej wizyty w warsztacie mechanik zainstaluje w samochodzie wszystkie niezbędne nowe filtry.