Jeszcze do niedawna Fiat posiadał większość udziałów w Chryslerze, co pozwalało mu na podejmowanie wielu kluczowych decyzji. To jednak nie wystarczało włoskiemu koncernowi.

Pozostałe 41,46% akcji w Chrysler Group LLC włoski producent wykupił za 3,65 mld dol. Były one własnością funduszu VEBA Trust, należącego do amerykańskiego Związku Zawodowego Przemysłu Motoryzacyjnego (UAW – United Auto Workers). Fiat zapłacił całą kwotę w dwóch ratach: 1,75 mld dol. oraz 1,9 mld dol. Wszystkie formalności mają zostać dopełnione najpóźniej do 20 stycznia 2014 roku.

3,65 mld dol. to nie wszystko, co włoski koncern musiał zapłacić za zostanie jedynym właścicielem Chryslera. UAW zażądało dodatkowych 700 mln dol., które miały wpłynąć na wspomniany fundusz VEBA. Łącznie więc wykupienie pozostałych akcji Chryslera kosztowało Fiata 4,35 mld dol. CEO włoskiej firmy Sergio Marchionne tak skomentował ten krok milowy:

„W życiu każdej korporacji i jej ludzi są chwile, które zapisują się w historii. Dla Fiata i Chryslera porozumienie z VEBA to właśnie taka chwila. Brak mi słów uznania dla całego zespołu za wsparcie dla tego projektu integracji, który udało się nam dzisiaj doprowadzić do pomyślnego finału. Zunifikowana struktura własności pozwoli nam zrealizować wizję globalnego producenta samochodów o unikalnej kompozycji doświadczenia, wyobraźni i know-how, potężnej i zarazem otwartej organizacji zapewniającej swoim pracownikom pełnię wyzwań zawodowych i osobistej satysfakcji.”