fot. Media-Daimler

W Jaworze na pewno powstanie fabryka silników Mercedesa, a produkcja rozpocznie się już w 2019 roku. Niemiecki koncern zainwestuje około 500 mln euro.

W niedużej miejscowości Jawor wytwarzane będą czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych marki Mercedes-Benz. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie kilkaset osób, ale nie będzie niczego za darmo. Potężny koncern Daimler AG liczy na pomoc polskiego państwa, czyli polskich podatników. To od zaangażowania ze strony naszego kraju zależy stopień inwestycji. Początkowo mówiło się o zainwestowaniu kwoty 800 mln euro, ale suma ta się zmniejszyła. Nie wiadomo, czy wcześniejsze informacje były po prostu niepotwierdzoną plotką czy Daimler zmniejszył zaangażowanie podczas negocjacji z naszym rządem.

Warto dodać, że to już kolejna fabryka silników w Polsce. Swoje zakłady mają tutaj Toyota w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu, Volkswagen w Polkowicach oraz Fiat-Chrysler w Bielsku-Białej. Jednocześnie to druga fabryka silników Mercedes-Benz Cars zlokalizowana poza granicami Niemiec.