Ekojazda

Rosnące ceny benzyny coraz częściej wywołują u kierowców szybsze bicie serca. Trzeba zaciskać pasa, aby zmieścić się w zakładanym domowym budżecie. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, jak jeździć oszczędnie, zgodnie z zasadami ekojazdy.

1. Staraj się nie utrzymywać silnika na wysokich obrotach
Wiadomo, że chwilowe zużycie paliwa jest tym większe, im wyższe są obroty silnika. Trzeba się zatem starać tak dobierać przełożenia, aby unikać jazdy ze strzałką obrotomierza utrzymującą się przy końcu skali.

2. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach
Rzecz, do której wiele osób nie przywiązuje wagi, czyli odpowiednie ciśnienie w oponach, również wpływa na ilość zużywanego przez samochód paliwa. Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje większe opory toczenia, a co za tym idzie – większe spalanie.

3. Używaj klimatyzacji tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to niezbędne
Jazda z włączoną klimatyzacja podwyższa średnie spalanie benzyny, dlatego należy korzystać z tego udogodnienia z rozwagą i tylko wtedy, gdy jazda bez włączonej klimatyzacji jest praktycznie niemożliwa.

4. Staraj się utrzymywać równomierną prędkość
Częste i gwałtowne przyspieszanie również odbija się na średnim zużyciu paliwa. Jeśli to tylko możliwe, trzeba starać się utrzymywać stałą prędkość bez wykonywania nagłych manewrów, które wymagają ostrzejszego traktowania pedału gazu.

5. Nie przewoź w aucie zbędnego bagażu
W tym przypadku sprawa jest dość oczywista. Większa masa pojazdu przekłada się na pracę, jaką musi wykonać silnik, aby wprawić samochód w ruch. Większy wysiłek jednostki napędowej jest równoznaczny z większym spalaniem, dlatego nie należy wozić w aucie zbędnych przedmiotów.

6. Wyłączaj silnik na postoju
Ta zasada ekojazdy ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Oczywiście, jeśli silnik nie pracuje, nie zużywa benzyny. Przeciwnicy tego rozwiązania powiedzą jednak, że częste gaszenie i uruchamianie jednostki napędowej ma negatywny wpływ na inne podzespoły samochodu. Prawda leży pewnie pośrodku.

Jeżdżenie zgodnie z podanymi wskazówkami obniża średnie zużycia paliwa przez auto. Ciekawi nas, jak często stosujecie się do zasad ekojazdy i który z wyżej opisanych sposobów oszczędzania paliwa jest według Was najbardziej skuteczny?