Dziura w jezdni – gdzie zgłosić szkodę, czy można liczyć na odszkodowanie?

Dziury w jezdni bywają naprawdę podstępne. Nie zawsze udaje się je ominąć, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń samochodu. Czasami są one bardzo poważne. O czym więc trzeba pamiętać w takiej sytuacji?
Dziura w jezdni – co zrobić?
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ominięcie dziury w drodze. Jeśli dostrzeżemy ją wystarczająco wcześnie, możemy zmienić pas ruchu i przejechać w bezpiecznej odległości od niej. Niestety, często dochodzi do sytuacji, w których musimy działać szybko, jeśli nie chcemy uszkodzić auta. Każdy kierowca powinien jednak pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli nasz manewr spowodowałby zagrożenie dla zdrowia lub życia, lepiej z niego zrezygnować. Uszkodzenia samochodu można naprawić, a zdrowie mamy tylko jedno.
Według statystyk szkoły bezpiecznej jazdy Renault, w wyniku szybko podejmowanych decyzji o ominięciu dziury w jezdni 20% kierowców skręca na przeciwny pas ruchu. 13% osób kierujących pojazdami było kiedyś zmuszonych do bardzo gwałtownego hamowania właśnie przez duże ubytki w drodze, 4% kierowców w celu ominięcia dziury wjechało na chodnik.
W sytuacji, gdy nie mamy możliwości bezpiecznie wykonać manewru ominięcia takiej pułapki, pozostają dwie możliwości, które najlepiej połączyć. Przede wszystkim należy maksymalnie zredukować prędkość, przy zachowaniu ostrożności i bez stwarzania zagrożenia dla innych pojazdów. Hamowanie należy przerwać tuż przed dziurą. Jeśli tego nie zrobimy, siła ciężkości przeniesiona na przednią oś pojazdu znacznie go dociąży, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia stopnia uszkodzeń felgi, opony oraz zawieszenia koła, które wpadnie w wyrwę. Wynika to z faktu, że amortyzator jest wsunięty w trakcie hamowania i ma mniej przestrzeni do wytłumienia pracy powstałej wskutek podbicia koła na nierówności. Dlatego lepiej zdjąć nogę z hamulca i pozwolić na to, aby samochód mógł przetoczyć się po dziurze z równomiernym obciążeniem obu osi.
Drugą czynnością, którą możemy podjąć, jest szybki ruch kierownicą w momencie najechania na dziurę. Wymaga on jednak większej przestrzeni wokół naszego pojazdu. Nie należy go wykonywać na śliskiej nawierzchni. Jeśli warunki sprzyjają – jest sucho i nie stworzymy zagrożenia innym uczestnikom ruchu – należy szybko skręcić kierownicą w takim kierunku, by koło, które wjeżdża w wyrwę, stało się wewnętrznym kołem łuku, po którym przez chwilę będzie poruszać się nasze auto w trakcie manewru. Dzięki temu przeniesiemy część ciężaru samochodu na zewnątrz i odciążymy podzespoły pracujące na nierówności.
Manewru ze skręceniem kierownicy nie należy stosować, jeśli przed nami pojawi się nierówność na całej szerokości drogi. Jedna strona auta zostanie wtedy odciążona, ale druga, zewnętrzna, będzie bardziej narażona na uszkodzenia. Dlatego lepiej wyhamować bezpiecznie tak bardzo, jak tylko jesteśmy w stanie w danych warunkach i sytuacji oraz pozwolić samochodowi przejechać po nierówności. Instruktorzy szkół bezpiecznej jazdy zalecają dodatkowo wciśnięcie sprzęgła, co uchroni układ napędowy przed niepożądanymi obciążeniami.
Co zrobić, kiedy uszkodzisz auto po wjechaniu na dziurę w jezdni?
Co nam grozi, jeśli mimo wszystko wjedziemy w dziurę zbyt szybko? Może dojść do uszkodzenia opony, felgi, a nawet zawieszenia. Warto pamiętać, że nawet jeśli wydaje nam się, że nic się nie stało, lepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i skontrolować stan koła, które przyjęło energię uderzenia. Opona uszkodzona na nierówności może stracić powietrze w zauważalnym stopniu dopiero kilka kilometrów dalej.
Wielu kierowców już od dawna zabezpiecza się przed konsekwencjami takich przykrych sytuacji drogowych, wykupując ubezpieczenie opon. AXA DIRECT w ramach takiego ubezpieczenia zapewnia szybką pomoc przy wymianie koła na terenie całej Polski, 24 h/dobę. W sytuacji, gdy wymiana koła na miejscu nie jest możliwa, samochód zostaje odholowany do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. AXA DIRECT pokryje również koszt naprawy uszkodzonej opony.
Cennym zabezpieczeniem jest także AC oraz ubezpieczenie assistance. Dzięki takim formom ubezpieczenia nie musisz się martwić o wysokie koszty napraw. Ponadto TU świadczy wsparcie 24 godziny na dobę.
Gdzie zgłosić szkodę spowodowaną dziurą w jezdni?
Według ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 roku, Nr 19 poz. 115 z późn. zm.) obowiązek dbania o jezdnię należy do właściciela lub zarządcy drogi. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia z powodu dziury w jezdni, musisz szybko zareagować. Możesz się ubiegać o odszkodowanie do zarządcy lub właściciela. To on ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną za zaistniałą sytuację. Co trzeba zrobić?
W pierwszej kolejności zbierz właściwe dokumenty. Pierwszym z nich bez wątpienia jest zdjęcie dziury i uszkodzeń samochodu. Sfotografuj wszystko dokładnie. Te zdjęcia będą najlepszymi dowodami w sprawie. Poza tym warto poszukać świadków zdarzenia. Jeżeli w okolicy ktoś widział zaistniałą sytuację, może potwierdzić Twoją wersję wydarzeń.
Najlepszym rozwiązaniem będzie także kontakt ze służbami. Najlepiej zadzwonić po policję, która sporządzi odpowiednią notkę ze zdarzenia. To kolejny dokument, niezwykle przydatny w trakcie starania się o odszkodowanie za wjazd w dziurę w jezdni.
Innymi cennymi dowodami są zdjęcia i nagrania z kamerki umieszczonej w kokpicie. Poza tym świadkami mogą być nawet pasażerowie. Zbierz również rachunki z holowania samochodu i dokumenty warsztatowe.
Pamiętaj, że masz pełne prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Potwierdza to art. 415 kodeksu cywilnego. Najpierw sprawdź jednak dokładnie, kto jest zarządcą lub właścicielem drogi.
W tym przypadku pomocne są oznaczenia dróg. Można wyróżnić przede wszystkim:
- Drogi powiatowe – oznaczeniem są 4 cyfry i wyróżnik. Podmiot zarządzający to Zarząd Powiatu.
- Drogi krajowe – oznaczenie to biała cyfra lub numer na czerwonym tle. Podmiotem jest Generalny Inspektor Dróg Krajowych.
- Drogi wojewódzkie – oznaczenie to 3 cyfry. Podmiotem jest Zarząd Województwa.
- Drogi gminne – oznaczeniem jest 6 cyfr i wyróżnik. Podmiotem jest Wójt, Burmistrz lub Prezydent.
Jeśli dysponujesz powyższą wiedzą, bez problemu możesz rozpocząć procedurę zgłoszenia. Warto pamiętać, że niektóre zarządy mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W ten sposób sprawa jest kierowana do konkretnego ubezpieczyciela, który ją przejmuje. Wtedy likwidacje szkód są przeprowadzane według ich standardów.