dym-z-rury-wydechowej

Dym z rury wydechowej powinien być bezbarwny.  Biały, szary, czarny czy niebieski dym z rury wydechowej, bez względu na rodzaj silnika, wskazuje, że doszło do usterki. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić nawet do unieruchomienia auta na drodze. 

Biały dym z rury wydechowej – diesel

W warunkach zimowych biały lub jasnoszary dym z rury wydechowej nie zawsze oznacza kłopoty. Wytłumaczenie jest proste. Nagromadzona w układzie wydechowym woda odparowuje, gdy tylko uruchomi się silnik. Stąd za autem pojawia się chmura białego dymu. Kłopoty sygnalizuje, gdy dymienie z rury wydechowej nie ustaje, a silnik to diesel. Biały dym oznacza uszkodzenie uszczelki pod głowicą lub samej głowicy. 

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym. Jeśli występują ubytki, a wiemy, że wszystkie przewody są szczelne, to niestety, ale czeka nas wymiana uszczelki pod głowicą. To naprawa bardzo kosztowna, jednak nie warto z nią zwlekać, ponieważ powiększający się biały dym z rury wydechowej wskazuje, że uszkodzenia są coraz większe.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Szary dym z rury wydechowej

Dym z rury wydechowej w kolorze szarym oznacza zbyt bogatą mieszankę paliwa. W tym wypadku winny jest przeważnie czujnik temperatury powietrza silnika. Podaje zbyt dużo paliwa względem powietrza. Jeśli nie wymienimy czujnika, silnik będzie dostawał ciągle taką mieszankę, jakby się rozgrzewał.

Niebieski dym z rury wydechowej

Kopcenie z rury wydechowej na niebiesko oznacza, że w rurze wydechowej jest olej. Gdy diesel dymi na niebiesko, może to też oznaczać awarię turbosprężarki. Warto też sprawdzić filtr powietrza. Gdy jest zanieczyszczony olejami – diesel dymi właśnie na niebiesko. Niebieski dym diesel wyrzuca z rury także w przypadku, gdy zużyte są pierścienie tłokowe, uszczelniacze zaworowe lub następuje zasysanie oleju przez odmę. Niektórzy mechanicy mówią, że niebieski dym z rury wydechowej diesel daje, gdy jego silnik nadaje się już tylko do remontu.

W silnikach benzynowych niebieski dym może być spowodowany takimi samymi usterkami, jak w dieslach. Należy sprawdzić stopień zużycia pierścieni tłokowych i uszczelniaczy zaworów. Jest też prawdopodobne, że silnik zasysa olej przez odmę.

Czarny dym z rury wydechowej 

Kopcenie z rury wydechowej na czarno to domena diesli. Czarny dym z rury wydechowej benzyna daje bardzo rzadko. Gdy już zauważymy takie zjawisko, to z pewnością jest usterka sondy lambda. Kiedy działa nieprawidłowo, auto spala niewłaściwą mieszankę. 

Czarny dym z rury wydechowej diesel, który jest stosunkowo nowym autem, może wyrzucać tylko w przypadku rozruchu silnika. Gdy pojawia się ciągle, bezsprzecznie jest oznaką usterek. Może to być objaw zanieczyszczonego filtra powietrza, zużytego układy wtryskowego lub zużytej turbosprężarki. Dymienie na czarno diesel daje także przy awariach w układzie dolotowym powietrza oraz układzie EGR – tutaj najczęściej awarii ulega tylko zawór. 

Nowoczesne samochody z silnikiem diesla mają fabrycznie zainstalowany filtr cząstek stałych. Filtr wyłapuje sadzę, stąd nie ma możliwości, aby wylatywała na zewnątrz, tworząc czarny dym. Niestety ciągle zdarza się, że kierowcy demontują ten filtr. 

Na rynku są coraz nowocześniejsze auta, producenci zakładają rozmaite filtry, tak by do powietrza trafiało jak najmniej spalin. Utarło się więc powiedzenie, że dymi tylko stary samochód, a w szczególności diesel. Czarny dym unoszący się za ruszającym autem to już niemal legenda. Jednak nadal trzeba zerkać w lusterko i obserwować nie tylko ruch na drodze, lecz także kolor spalin. Kłopoty zawsze oznacza inny niż bezbarwny dym. Warto udać się od razu do mechanika, gdy zauważymy, jak unosi się za nami biały, szary, niebieski czy czarny dym z rury wydechowej. Diesel może mieć rozmaite usterki, które właśnie charakteryzują się kolorem dymu z rury wydechowej. Różnorakie filtry, jakie są instalowane w dieslach, często ograniczają wydobywanie się kolorowego dymu, a tym samym uniemożliwiają szybkie rozpoznanie awarii.

Jednak jeśli nie uda nam się w porę zauważyć usterki i auto stanie na drodze szybką pomoc gwarantuje ubezpieczenie assistance.