Drogowy pociąg Volvo

Projekt SARTRE (SAfe Road TRains for the Environment) rozwijany jest przy współpracy kilku firm, wśród których znajduje się Volvo. Szwedzki koncern już od dłuższego czasu prowadzi intensywne badania, rozwijając własną koncepcję drogowego pociągu, który – najprościej mówiąc – jest zautomatyzowaną jazdą w kolumnie kilku samochodów.

Koncepcja projektu jest dosyć prosta. Zautomatyzowane drogowe pociągi miałyby składać się z pojazdu-przewodnika (samochód ciężarowy) oraz konwoju aut osobowych. Każdy z nich po podłączeniu się do pojazdu-przewodnika, wyposażonego w odpowiedni sprzęt elektroniczny pozwalający na łączenie się z pozostałymi samochodami bezprzewodowo, jedzie autonomicznie według otrzymywanych poleceń.

Drogowy pociąg Volvo

Realizacja projekt SARTRE jest już właściwie na mecie. Volvo zaprezentowało swój system kilka miesięcy temu, a w maju przetestowało go na drogach publicznych w Hiszpanii, pokonując w kolumnie dystans ok. 200 km. System ma być wdrożony do wybranych samochodów w ciągu najbliższych 10 lat. Za kierownicą pojazdów-przewodników mogliby zasiadać oczywiście tylko najbardziej doświadczeni kierowcy.

SARTRE oraz inne tego rodzaju prace są częścią projektu Komisji Europejskiej, który ma na celu produkcję samochodów przyjaznych środowisku, w których kierowca mógłby podróżować bez większego wysiłku oraz stresu, relaksując się przy tym czytaniem książki czy oglądaniem filmu.

Drogowy pociąg Volvo

Wystarczyłoby wyruszając w podróż, znaleźć najbliższy pociąg drogowy, który zmierzałby w tym samym kierunku, i podłączyć się do niego. System przejmowałby wówczas kontrolę nad pojazdem, a kierowca mógłby w tym czasie korzystać z laptopa lub po prostu się zrelaksować. Film poniżej pokazuje działanie w praktyce takiego systemu. Powierzylibyście sterowanie pojazdem obcej osobie, która zdalnie prowadzi zautomatyzowaną kolumnę?

,