fot. reflektion.info

W 2016 roku każdy kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy, będzie zobowiązany w ciągu kilku miesięcy przejść dodatkowe szkolenie z bezpieczeństwa i techniki jazdy, a już rok wcześniej będzie musiał opanować zasady ecodrivingu.

Nie jest żadną tajemnicą, że osoby, które dopiero odebrały prawo jazdy, nie są odpowiednio przeszkolone i nie potrafią się właściwie zachować w ekstremalnych sytuacjach, takich jak awaryjne hamowanie, poślizg czy pokonywanie szybkich i niespodziewanie ciasnych zakrętów. Dlatego też od 2016 roku każdy świeżo upieczony kierowca będzie musiał przejść godzinny kurs teoretyczny z zakresu bezpieczeństwa jazdy i dwugodzinny praktyczny kurs z techniki jazdy. Wykwalifikowani instruktorzy mają przede wszystkim uzmysłowić kursantom, jak niebezpieczny jest samochód w niewłaściwych rękach, a jednocześnie jak łatwo stracić nad nim panowanie. Takie szkolenie będzie kosztowało około 300 zł.

Z pewnością jest to dobre rozwiązanie, które zwiększy nie tylko umiejętności kierowców, ale też ogólnie bezpieczeństwo na drogach. Osoby, które jeszcze nie mają uprawnień do kierowania pojazdami, są nastawione bardzo optymistycznie do tego pomysłu. Z nie mniejszym optymizmem podchodzą do niego zawodowi kierowcy, którzy nierzadko dostrzegają błędy tych niedoświadczonych. Również zdaniem instruktorów prowadzących różnego rodzaju szkoły bezpiecznej jazdy jest to bardzo dobra propozycja.

Co więcej, świeżo upieczeni kierowcy będą „oznakowani” specjalną naklejką, która prawdopodobnie będzie miała formę zielonego listka. Tacy kierowcy będą odsyłani na specjalne szkolenia reedukacyjne, jeśli dwukrotnie złamią przepisy mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Tymczasem już od początku 2015 roku na państwowym egzaminie na prawo jazdy kandydaci na kierowców będą musieli wykazać się podstawowymi umiejętnościami ekonomicznej jazdy, czyli tzw. ecodrivingu. Na egzaminie praktycznym egzaminator będzie oceniał przede wszystkim sposób wykorzystania przełożeń. Egzaminowany będzie musiał zmieniać biegi przy około 2000 obr./min i tym samym przy prędkości 50 km/h jechać już na 4 biegu. Wymagana będzie również umiejętność hamowania silnikiem.

Planowane zmiany mają na celu nie tylko obniżenie spalania oraz emisji szkodliwych dla atmosfery substancji, ale też upłynnienie ruchu i zwiększenie tym sposobem przepustowości w dużych miastach.