Dezynfekcja-samochodu

Nowy wirus o nazwie SARS-CoV-2 spowodował, że zaczęliśmy zwracać uwagę na kwestie, które dotąd nie były dla nich istotne. Część działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa to wynik wprowadzonych przez rządy obostrzeń – podejmujemy jednak wiele innych środków ostrożności. Jednym z nich jest dezynfekcja samochodu.

Czym i jak dezynfekować auto?

Do połowy czerwca 2020 roku na świecie nowym koronawirusem zakaziło się blisko 8 milionów ludzi, z czego prawie 450 tysięcy poniosło śmierć. To niejedyny powód tego, że powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby uniknąć zakażenia. Tak naprawdę w prawie każdym aspekcie naszego życia możemy w mniejszym bądź większym stopniu ograniczyć ryzyko. Używanie żelu antybakteryjnego, korzystanie z maseczek, częste mycie rąk to tylko przykładowe działania, do których nas zachęcano lub które były wręcz obowiązkowe.

SARS-CoV-2 jest przedmiotem analiz tysięcy lekarzy na całym świecie. Badania mają pomóc w stworzeniu skutecznych leków i szczepionki, ale dają nam też kolejne dodatkowe informacje o tym, jak rozprzestrzenia się wirus. Niestety, w wielu przypadkach są one sprzeczne, mimo to nie należy ich lekceważyć. Testy wykazały m.in. że wirus może przetrwać w powietrzu do kilku godzin. Okazuje się również, że temperatura nie ma na to większego wpływu. Znaczenie ma natomiast powierzchnia, na którą trafił koronawirus. Naukowcy odkryli, że prawdopodobnie najdłuższą żywotność SARS-CoV-2 ma na plastiku i stali nierdzewnej, gdzie jest w stanie przetrwać przez 3 dni. To właśnie materiały, z których wykonanych jest wiele elementów samochodu, i dlatego warto znać metody dezynfekcji pojazdów. Celem takiego działania jest ograniczenie możliwości zakażenia się. Z pewnością obecnie w wielu miejscach spotykasz się z informacją, że firma zapewnia dezynfekcję po każdym kliencie. Dzieje się tak np. w salonach fryzjerskich. Twój pojazd również jest miejscem, w którym możesz się zakazić, szczególnie jeśli korzysta z niego wiele osób. Dlatego tak ważna jest dezynfekcja samochodu. Jeśli o to zadbasz, zwiększysz swoje szanse na uniknięcie zakażenia, co oczywiście nie eliminuje całkowicie ryzyka. O dezynfekcji samochodu powinni szczególnie pamiętać ci, którzy kupują pojazd, nikt bowiem nie jest w stanie stwierdzić, kto wcześniej testował auto. Jeśli szukasz samochodu, to staraj się ograniczyć liczbę oglądanych pojazdów. Raczej nie podawaj ręki właścicielowi samochodu i staraj się utrzymać bezpieczną odległość od niego. Najlepiej, żeby sprzedający wyprowadził auto z garażu i otworzył w nim wszystkie drzwi, tak żeby przez kilka minut się wietrzyło. Dopiero po podjęciu tych środków ostrożności zajrzyj do wnętrza. Czym dezynfekować? Zdecydowanie najbardziej polecaną metodą jest ozonowanie.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Ozonowanie samochodu

Sposoby dezynfekcji są różne, ale to właśnie ozonowanie jest najbardziej zalecane. Możliwe, że taką usługę wykona nawet warsztat zajmujący się wyłącznie serwisem klimatyzacji. Co istotne, ozonowanie samochodu nie obejmuje jedynie wnętrza auta, ale również układ klimatyzacji. W wyniku wykonania usługi w pojeździe pojawi się duże stężenie ozonu, który zabija nie tylko wirusy, ale również bakterie, pleśnie i ogólnie organizmy żywe. Dużym plusem tej metody jest to, że dzięki postaci gazowej ozon dociera we wszystkie zakamarki pojazdu. Pamiętaj jednak, że bezpośredni kontakt z tym środkiem jest szkodliwy również dla twojego organizmu, dlatego po wykonaniu ozonowania samochodu nie możesz po prostu wsiąść do auta i odjechać. Najpierw należy przewietrzyć pojazd i najlepiej, żeby trwało to, chociaż kilkanaście minut.

Jak właściwie przebiega ozonowanie? W przypadku dezynfekcji samochodu ozon jest uzyskiwany za pomocą specjalistycznego generatora. Najczęściej urządzenie to jest stawiane przed fotelem pasażera lub na nim. Możliwe również, że sprzęt będzie umieszczony poza pojazdem, a ozon zostanie doprowadzony do wnętrza przewodem np. przez uchylone drzwi. Następnie w aucie należy ustawić obieg zamknięty i włączyć wentylatory. Po tym rozpoczyna się ozonowanie. Czas jego trwania bywa różny – powinien być dobrany przez firmę do danego pojazdu, najczęściej nie trwa jednak dłużej niż godzinę. Po zabiegu może pozostać w aucie specyficzny zapach, który powinien przestać być odczuwalny po wietrzeniu wnętrza pojazdu. Teoretycznie zalecane jest ozonowanie raz do roku, ale ze względu na epidemię warto robić to częściej, chociaż wszystko zależy od tego, kto i w jaki sposób korzysta z pojazdu. Jeśli jeździsz nim wyłącznie ty, to nie ma potrzeby dezynfekcji samochodu z większą częstotliwością.

Inne sposoby na dezynfekcję auta

Ozonowanie jest skuteczne i zalecane, ale to niejedyna metoda na ograniczenie ryzyka zakażenia się. Weź pod uwagę również:

  • Niekorzystanie z samochodu przez kilka dni – wystarczy, żeby przez taki czas pojazd nie był użytkowany. Uchroni to przed najgroźniejszymi wirusami, a także przed tymi mniej groźnymi.
  • Regularne czyszczenie – chodzi nie tylko o odkurzanie samochodu, lecz także o czyszczenie tych części pojazdu, których często dotykasz. Mowa tutaj m.in. o kierownicy, drążku skrzyni biegów czy klamkach. Można do tego użyć np. alkoholu etylowego.
  • Dezynfekcja klimatyzacji i wentylacji – możesz to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnych środków. Zanim jednak zdecydujesz się na produkt, sprawdź, czy aby na pewno spełnia on takie funkcje. Do danego środka powinna być załączona dokumentacja z wynikami skuteczności w usuwaniu poszczególnych mikroorganizmów.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Bez względu na to, jakie środki ostrożności podejmiesz, zawsze będzie istniało ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Warto się zabezpieczyć na taką ewentualność i posiadać ubezpieczenie covid przed jego możliwymi skutkami. Jeśli dojdzie do zakażenia, w wyniku którego potrzebna będzie hospitalizacja lub podjęcie innych czynności, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.