Na targach samochodowych w Los Angeles zadebiutował nowy, mały crossover Mazdy o nazwie CX-3. Japoński producent po raz kolejny prezentuje auto o śmiałej, bardzo udanej stylistyce. Czy podbije rynek jak większa CX-5?

Mazda celuje w takich konkurentów jak Nissan Qashqai czy Mitsubishi ASX. Ma 4275 mm długości, 1765 mm szerokości i 1550 mm wysokości, a rozstaw osi to 2570 mm. Teoretycznie powinien być nieco ciaśniejszy od wspomnianych konkurentów, ale Mazda chwali się tym, że znalazła idealny układ siedzeń tylnych w stosunku do przednich, dzięki czemu pasażerowie zwłaszcza tylnej kanapy będą mieli wystarczająco dużo przestrzeni jak i znakomitą widoczność oraz komunikacje z pasażerami pierwszego rzędu. Biorąc pod uwagę innowacyjne technologie i rozwiązania Mazdy ukryte pod nazwą SKYACTIV można dać im kredyt zaufania w tej kwestii.

No właśnie, apropos SKYACTIV. Jest to już piąty model zaprojektowany w tej technologii. Podwozie, nadwozie i układy napędowe pochodzą z rodziny SKYACTIV. Karoseria jest lekka, sztywna i dobrze wygłuszona, a silniki oszczędne i dynamiczne. Początkowo Mazda CX-3 będzie oferowana z silnikami benzynowymi SKYACTIV-G o pojemności 2 litrów w dwóch wersjach mocy oraz jednym dieslem 1,5 SKYACTIV-D o pojemności 1,5 litra. W każdej wersji silnikowej Mazda CX-3 będzie dostępna z napędem na cztery koła i automatyczną skrzynią biegów.

Znakomite wyniki sprzedaży większego modelu CX-5 mogą sugerować, że równie dużym zainteresowaniem będzie się cieszył mniejszy crossover CX-3. Mazda rośnie w siłę, a kolejne modele są coraz bardziej interesujące.