Od początku kwietnia właściciele samochodów elektrycznych i hybrydowych mogą parkować za darmo w centrum Katowic. Kraków, Tarnów i Szczecin także promują w ten sposób auta ekologiczne.

Wiceprezydent Katowic, Marcin Krupa, przyznał, że władze starają się zmienić wizerunek miasta – z przemysłowego na miasto nowoczesnych technologii, idące z duchem czasu.

Są to samochody proekologiczne. W efekcie korzystania z nich nie ma takiej wysokiej emisji CO2. Dodatkowo są to samochody bardziej ekonomiczne, bo mniej się wydaje na ich użytkowanie, oraz cichsze, co jest szczególnie ważne dla centrum miastamówi Tomasz Godziek, katowicki radny PO.

W ślady Katowic poszedł także Szczecin, gdzie normalnie trzeba zapłacić aż 1500 zł za roczne pozwolenie na parkowanie. Właściciele pojazdów, których emisja dwutlenku węgla nie przekracza 100 g/km, mogą parkować w całym mieście za jedynie 10 zł rocznie. Miasto promuje także transport rowerowy oraz unowocześniło flotę autobusów miejskich.

W Krakowie i Tarnowie także wprowadzono zniżkę na parkowanie dla ekologicznych aut, która wynosi aż 1380 zł rocznie. Władze miast informują, że to dopiero początek tego rodzaju planowanych przywilejów. W planach jest także umożliwienie wjazdu w strefy, które są obecnie wyłączone z ruchu. Katowice zastanawiają się także nad rozbudową infrastruktury miejskiej do ładowania samochodów.

Czy podobają Wam się takie inicjatywy ze strony władz miast?