fot. Konstantinos Stampoulis via commons.wikimedia.org na lic. CC

Gdy dochodzi do kolizji lub wypadku, pod znakiem zapytania stoi konieczność wezwania służb. Kiedy powinniśmy to zrobić, a kiedy jest to zbędne lub nawet przysporzy nam więcej problemów niż korzyści?

Zacznijmy od sytuacji, w których wezwanie policji jest konieczne. Jeśli na miejscu wypadku są ranni lub ofiary śmiertelne, służby należy wzywać bezwzględnie. Często obrażenia doskwierające w małym stopniu mogą z czasem wykazać bardziej intensywne objawy, których wcześniej nie odczuwaliśmy przez szok powypadkowy. Dlatego nawet przy niedużych urazach warto skorzystać z pomocy zawodowych medyków.

Policję należy poinformować o zdarzeniu także w sytuacji, w której sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Okoliczne patrole poinformowane o zajściu mogą pomóc w szybkim odnalezieniu zbiega. Patrol, który pojawi się na miejscu, będzie z kolei pomocny w celu ustalenia przebiegu wydarzeń i ewentualnego znalezienia sposobu na ustalenie winnego – np. na podstawie lokalnego monitoringu.

Bezwzględnie należy wezwać policję także wtedy, jeśli przynajmniej jeden z uczestników zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających lub istnieją ku temu podejrzenia. Policję powinniśmy wezwać również wówczas, jeśli sprawca nie ma prawa jazdy, dokumentów samochodu lub/i ważnej polisy OC.

Nie ma obowiązku wzywać policji, ale lepiej tego dokonać w sytuacji, w której nie zachodzi żadna z powyższych okoliczności, ale nie możemy porozumieć się z drugim uczestnikiem zdarzenia w kwestii ustalenia winnego. Jeśli każdy z uczestników zrzuca z siebie odpowiedzialność, dopiero funkcjonariusze mogą pomóc ustalić, kto jest odpowiedzialny za zaistniałe zajście.

Kiedy nie musimy wzywać policji? Przede wszystkim wtedy, gdy obie strony porozumiały się w kwestii winy. Jeśli wiemy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za zdarzenie i jest to jasne także dla pozostałych uczestników, wystarczające jest spisanie oświadczenia, w którym zawrzemy swoje zeznania i ustalenia co do przebiegu i ról w danym zajściu. Jeśli dodatkowo wezwiemy policję, zostaniemy jeszcze obciążeni mandatem i stosowną liczbą punktów karnych. To oznacza tylko więcej problemów i kosztów.

Jak spisać oświadczenie dowiesz się z naszego poradnika.