czujnik-temperatury-plynu-chłodzacego

Z perspektywy prawidłowej pracy pojazdu bardzo duże znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Jego przegrzanie może prowadzić do nieodwracalnej awarii i uszczuplić portfel kierowcy nawet o kilkaset złotych. W regulacji temperatury bardzo ważną rolę odgrywa niepozorne urządzenie, jakim jest czujnik temperatury płynu chłodzącego. Jakie funkcje pełni w samochodzie i jak objawia się jego awaria? Sprawdź w naszym poradniku!

Czujniki temperatury – zasady działania

Czujnik temperatury płynu chłodzącego, zwany także czujnikiem temperatury silnika, jest jednym z podzespołów zintegrowanych z silnikiem samochodu. Jego awaria może skutkować unieruchomieniem pojazdu. Wszystko dlatego, że utrzymanie temperatury silnika w przedziale od 900C do 1000C ma decydujące znaczenie nie tylko dla prawidłowej eksploatacji pojazdu, lecz także bezpieczeństwa kierowcy. Zadaniem, jakie spełnia miernik temperatury, jest kontrolowanie temperatury silnika i dostarczanie informacji na ten temat do komputera pokładowego samochodu.

Jak działa czujnik temperatury w samochodzie? Jego dolna część posiada wskaźnik, który monitoruje, jaka jest temperatura płynu chłodzącego. Na końcu czujnika znajduje się gniazdo połączone przewodem z komputerem ECU. Urządzenie rejestruje temperaturę cieczy i na tej podstawie dostosowuje poziom napięcia w czujniku. Im wyższa temperatura płynu, tym niższa rezystencja wewnętrzna czujnika i odwrotnie. Komputer pokładowy samochodu odczytuje dane z czujnika i analizuje zmiany w jego napięciu. Na tej podstawie określana jest temperatura płynu chłodniczego.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Na podstawie informacji o temperaturze główny sterownik samochodu określa skład mieszanki paliwowo-powietrznej oraz ustala czas jej wtrysku do silnika oraz kąt zapłonu. Im chłodniejszy silnik, tym więcej paliwa do niego trafia i odwrotnie – im wyższa temperatura silnika, tym więcej powietrza znajduje się w mieszance. Jak łatwo zauważyć, uszkodzony czujnik temperatury może być przyczyną nieprawidłowej pracy silnika. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie jego awarii.

Uszkodzony czujnik temperatury silnika – objawy

W diagnostyce awarii silnika ustalenie, czy problem dotyczy wskaźnika temperatury, nie jest łatwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że objawy uszkodzonego czujnika temperatury płynu chłodzącego są podobne do tych, jakie wiążą się z awarią wielu innych podzespołów współpracujących z silnikiem. Co jednak powinno Cię zaniepokoić? O tym, że wskaźnik temperatury płynu chłodzącego jest uszkodzony, mogą świadczyć:

●       wysokie obroty silnika na biegu jałowym,

●       nagły wzrost zużycia paliwa,

●       problemy z zapłonem,

●       nierówna praca jednostki napędowej,

●       gaśnięcie samochodu podczas jazdy.

Diagnostyka czujnika temperatury płynu chłodzącego

O tym, że czujnik cieczy chłodzącej w samochodzie uległ uszkodzeniu, informują błędy zapisane w pamięci głównego sterownika. Aby je odczytać, komputer pokładowy należy podłączyć do odpowiedniego urządzenia służącego do diagnostyki samochodowej. O awarii tego elementu może także świadczyć zły stan przewodów prowadzących do czujnika, a w tym np. uszkodzenie izolacji czy pęknięcia na jej powierzchni. Czujnik temperatury cieczy chłodzącej będzie też działał nieprawidłowo, jeśli na jego powierzchni widoczne są ślady korozji, szczególnie w okolicach wtyczki.

Wymiana czujnika temperatury

Jeżeli miernik temperatury wody zostanie uszkodzony, należy go niezwłocznie wymienić. Urządzenia niestety nie można naprawić. Dobra wiadomość jest taka, że czujnik nie jest drogi. Jego cena zależy od modelu samochodu, ale zazwyczaj zaczyna się już od kilkunastu złotych. Wymiana czujnika wymaga odłączenia go od komputera pokładowego. Następnie należy wykręcić gwint czujnika za pomocą specjalnego klucza. Warto pamiętać, że po wymontowaniu wskaźnika temperatury płynu, z układu chłodzącego wylewa się duża ilość płynu. Z tego względu po zamontowaniu i podłączeniu nowego czujnika, płyn chłodzący należy uzupełnić do odpowiedniego poziomu.

Przyczyną wielu problemów z silnikiem jest uszkodzony czujnik temperatury. Objawy jego awarii są nietypowe, dlatego pracę tego urządzenia warto co jakiś czas sprawdzać, podczas przeglądów serwisowych. Brak regularnych przeglądów i ignorowanie awarii czujnika temperatury może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia silnika i stanowić problem podczas ubiegania się o odszkodowanie wypłacane z polisy autocasco. Warto zatem zwracać uwagę na drobne, nawet nietypowe objawy awarii i niezwłocznie udać się z samochodem do doświadczonego diagnosty.