Zdarza Ci się popełniać drobne przewinienia drogowe? Już niedługo oprócz słonych mandatów niepokorni kierowcy dostaną także więcej punktów karnych. Od początku 2012 roku zmienią się również zasady redukcji punktów.

MSWiA rozpoczęło prace nad nowymi przepisami o ruchu drogowym. Ministerstwo planuje zwiększenie liczby punktów za z pozoru mało szkodliwe wykroczenia.

Za co będziemy surowiej karani? Przede wszystkim za używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego. Obecnie za takie przewinienie kierowca dostaje jedynie mandat, według nowych przepisów – także 5 punktów karnych. Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa wzbogaci nasze konto o 4 punkty karne (dotychczas 1). Za przewożenie dziecka bez fotelika można otrzymać teraz 3 punkty karne, a w przyszłości aż 6. Jeśli będziemy przewozić większą liczbę osób niż ta wpisana w dowodzie rejestracyjnym, w razie kontroli drogowej oprócz mandatu zostaniemy ukarani również 1-10 punktów. Za wjazd na skrzyżowanie w chwili, gdy nie ma możliwości jego opuszczenia, dostaniemy 2 punkty. Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie zagrożone będzie karą 5 punktów (dotychczas 3). Punkty otrzymają także kierowcy za: wjechanie między kolumnę aut (2) i wjechanie między kolumnę pieszych (5).

Szykują się również zmiany w systemie redukcji punktów karnych. Obecnie co pół roku organizowane są specjalne szkolenia, dzięki którym można zmniejszyć pulę posiadanych punktów o 6. Nowe przepisy zakładają, że kierowca będzie mógł odbyć takie szkolenie dopiero po uzyskaniu 24 punktów, a jeżeli w ciągu następnych 5 lat zgromadzi 48 punktów, straci prawo jazdy na zawsze.

Co sądzicie o planowanych zmianach w przepisach ruchu drogowego? Czy będą miały realny wpływ na bezpieczeństwo na drogach?