Praga (źródło: Estec Co.Ltd, Prague Hotel Operator)

Kiedy pada hasło „Czechy”, skojarzenia są najczęściej trzy: piwo, knedliki i Škoda. Jakie są Czechy, co warto w tym kraju zobaczyć, o czym trzeba pamiętać, podróżując samochodem i jakie osiągnięcia miała tamtejsza reprezentacja piłkarska?

Republika Czeska jest krajem śródlądowym,graniczy z czterema państwami: od północy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od wschodu ze Słowacją, a od południa z Austrią. Powierzchnia Czech wynosi 78 866 km kw., na których żyje ponad 10,5 mln osób. Stolicą państwa jest Praga.

Kuchnia czeska słynie głównie z knedlików. Knedliki to znane drożdżowe ciasto pszenne. Kto nie prowadzi samochodu, powinien również spróbować czeskiego piwa.

Przepisy ruchu drogowego w Republice Czeskiej

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje znowelizowany kodeks ruchu drogowego. Główne zmiany to radykalnie podniesiona wysokość mandatów, traktowanie jazdy po alkoholu jako przestępstwo i obowiązkowa jazda na światłach mijania przez cały rok.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu podczas wojaży po Czechach? Przede wszystkim musi mieć ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC. Obecność innych elementów, takich jak kamizelka odblaskowa, komplet żarówek itp. reguluje, obowiązująca we wszystkich krajach UE, Konwencja Wiedeńska. Warto zatem pamiętać, że w samochodzie musimy mieć to co określają nasze polskie przepisy.

Aby poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, trzeba wykupić winietę i przykleić ją w widocznym miejscu – czeska policja zwraca na to uwagę (i nie słynie z łaskawego traktowania obcokrajowców). Ile kosztuje winieta? Dla samochodów do 3,5 t winieta na 10 dni to koszt 310 koron czeskich (55,80 zł), miesięczna – 440 koron czeskich (79,20 zł), roczna – 1500 koron czeskich (270 zł). Brak winiety podczas jazdy na autostradzie może skutkować mandatem w wysokości 15 000 koron czeskich (2700 zł), który trzeba opłacić gotówką u policjanta!

Czeska Winieta (źródło PZMot)

Nowością w czeskim kodeksie drogowym jest system punktów karnych. Limit wynosi 12 punktów, po których kierowca dostaje zakaz prowadzenia samochodów na rok. Punkty karne dotyczą również obcokrajowców. Jeżeli obcokrajowiec przekroczy limit, nie może prowadzić samochodu na terenie Czech, a o fakcie zostanie poinformowany kierowca i organ wydający prawo jazdy. Za naruszenie zakazu grozi kara od 25 000 do 50 000 koron czeskich.

Przykładowe kary punktowe za wykroczenia: przekroczenie prędkości o 40 km/h i więcej w terenie zabudowanym i o 50 km/h i więcej poza – 5 pkt (5000-1000 koron czeskich = 900-1800 zł); odmowa poddania się badaniu alkomatem – 7 pkt (25 000-50 000 koron czeskich = 4500-9000 zł); wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych – 6 pkt (5000-10 000 koron czeskich = 900-1800 zł). Dodatkowo za większość wykroczeń grozi zakaz kierowania.

Co warto zobaczyć w Czechach?

Republika Czeska jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Każdy znajdzie coś dla siebie przez cały rok – od szusowania na nartach po wypoczynek w uzdrowiskach. Największą gratką dla turystów jest Praga, która ma wiele zabytków najwyższej klasy, takich jak: rynek staromiejski, most Karola czy dzielnica żydowska Josefov. Warto zobaczyć również Brno, Ołomuniec, Pilzno czy Ostrawę. Osobom, które chcą odwiedzić uzdrowiska, polecam Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie, a także czeską stronę Karkonoszy i Rudawy.

Laurin & Klement A (fot.Ralf Roletschek)

Przemysł motoryzacyjny

W 1895 roku dwóch Vaclavów, Laurin i Klement, założyło firmę Laurin&Klement. Zapewne domyślacie się, że to początek historii dzisiejszej Škody. W 1928 roku przedsiębiorstwo produkujące rowery i motocykle zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Škoda. Po II wojnie światowej firma rozpoczęła produkcję samochodów osobowych, które po 1991 roku tworzyła pod skrzydłami Volkswagena.

W 1994 roku Škoda zaczęła montować swoje samochody również w Polsce. Wykorzystano do tego fabrykę Volkswagena w Poznaniu, skąd przez cały okres wytwarzania zjechało ponad 217 tysięcy egzemplarzy. Z poznańskich linii produkcyjnych zjeżdżały takie modele, jak: Favorit, Felicia, Octavia I, Fabia i Pickup. Obecnie producent ma trzy fabryki w Czechach oraz sześć poza granicami, m.in. w Indiach, Kazachstanie, Rosji czy Chinach.

Czeska piłka

W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej warto przybliżyć poczynania tamtejszej reprezentacji w tej dyscyplinie. Największy jej sukces to zdobycie wicemistrzostwa Europy na turnieju w 1996 roku po przegranej w finale z Niemcami 1:2. W 2004 roku na portugalskich boiskach Czesi odpadli z turnieju w półfinale, po przegranej z reprezentacją Grecji 0:1. Podczas tegorocznego turnieju reprezentacja Czech swoje mecze grupowe rozgrywała we Wrocławiu, gdzie poniosła porażkę 1:4 z Rosją i odnosząc dwa zwycięstwa z Grecją 2:1 i Polską 1:0. Pozwoliło to Czechom awansować do ćwierćfinału, gdzie zmierzą się z reprezentacją Portugalii.

Najbardziej znanymi piłkarzami naszych południowych sąsiadów są Pavel Nedvěd, Jan Koller, Milan Baroš i Petr Čech. Obecnym trenerem jest Michal Bílek, a reprezentacja Czech zajmuje w rankingu FIFA 26. miejsce.

Jak myślisz, jak poradzą sobie Czesi na trwających mistrzostwach Europy? Zapraszamy do udziału w naszym konkursie na Facebooku.

Wytypuj wyniki meczów i wygraj jedną ze 130 nagród ufundowanych przez AXA DIRECT:


Konkurs tylko dla fanów SmartDriver.pl na Facebooku!