Sprzedaż nowych samochodów rośnie z roku na rok. Wszystko wskazuje na to, że po zsumowaniu ostatnich 12 miesięcy, osiągniemy najwyższy poziom zakupów od początku wieku. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ciekawych czynników.

W samym tylko listopadzie zarejestrowaliśmy – i to pomimo problemów z bazą CEPiK 2.0 – 41 234 egzemplarze nowych aut. Łącznie na drogi wyjechało 437 297 pachnących nowością pojazdów. To, w porównaniu do 2016 roku, 64 811 sztuk więcej. Wzrost wyniósł więc 17,4 proc. Warto jednak zauważyć, że najczęściej na nowe samochody decydują się duże firmy lub też jednoosobowe działalności gospodarcze. Zwykły „Kowalski” odpowiada za mniej niż 1/3 wszystkich zakupów.

Ciekawie prezentuje się sytuacja w segmencie aut premium. Ta klasa aut rośnie w oczach klientów zdecydowanie szybciej niż cały rynek. W tym roku zarejestrowano już ponad 55 tys. samochodów z wyższej półki, co oznacza wzrost w ciągu roku aż o 21,93 proc! Liderami pozostają marki niemieckie – Mercedes, Audi oraz BMW, lecz tuż za podium bardzo aktywnie działa Volvo. Największy wzrost odnotowało z kolei Infiniti.

Mówiąc o motoryzacyjnych zakupach Polaków nie można zapomnieć o samochodach używanych. Choć nie sprowadzimy zza granicy tak ogromnej liczby aut jak rok temu (w czym pomogły plany rządu dotyczące wzrostu akcyzy), i tak suche wyniki robią wrażenie. Jeśli dynamika importu się utrzyma, na nasze drogi wjedzie 950 tys. samochodów używanych.

Niestety, dalej są to pojazdy wiekowe. Najwięcej przyjeżdża do nas samochodów z rocznika 2006, a średni wiek auta to 11 lat 10 miesięcy. Polacy lubią samochody niemieckie, francuskie oraz japońskie. Klienci coraz chętniej interesują się propozycjami z Korei oraz… Rumunii. Najbliższy rok przyniesie sporo ułatwień dla osób szukających pewnego auta – historię auta oraz jego prawdziwy przebieg będzie można sprawdzić za darmo na stronie internetowej. Zakup pojazdu będzie więc mniej stresujący.