Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 9 tys. ośrodków szkolenia kierowców. To aż o 1,1 tys. mniej w porównaniu do początku bieżącego roku.

Skąd taki spadek? Wielu właścicieli ośrodków szkolenia kierowców obarcza winą rząd oraz nowe przepisy na prawo jazdy. Z kolei rząd tak dużą liczbę zawieszonych działalności wśród OSK tłumaczy niżem demograficznym. Z pewnością jedną z przyczyn tak dużego kryzysu wśród OSK była zmiana procedur w ubieganiu się o prawo jazdy, która została wprowadzona 19 stycznia 2013 roku.

Przed zmianą przepisów wystarczyło tylko zgłosić się do szkoły jazdy oraz uzyskać zaświadczenia od lekarza, którzy często byli na wyciągnięcie ręki współpracując z ośrodkami szkolenia. Po 19 stycznia profil kandydata na kierowcę wydaje tylko starostwo zameldowania kursanta.

Duży stopień trudności egzaminów na prawo jazdy również może odstraszać potencjalnych klientów. Być może zmieni się to już od przyszłego roku, kiedy to ministerstwo transportu planuje upublicznić bazę pytań. Pojawiają się również zdania wśród szefów OSK, że to po prostu rynek zweryfikował najsłabszych. Trzeba bowiem przypomnieć bum na ośrodki szkolenia kierowców przed wprowadzeniem nowych zasad w styczniu. Kolejne placówki powstawały jak grzyby po deszczu. W efekcie, w niektórych powiatach istniało nawet kilkadziesiąt ośrodków szkolenia.

A może po prostu młodzi ludzie postanowili pozostać przy komunikacji miejskiej? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?