W 2015 roku aż 14,1 proc. zdarzeń drogowych było wypadkami z udziałem rowerzystów. Co należy zrobić, gdy zderzymy się samochodem z cyklistą?

Zanim przejdziemy do kwestii formalnych, należy przypomnieć, że, czy to w przypadku zderzenia drogowego z rowerzystą, z pieszym, czy jakiegokolwiek innego – zanim zajmiemy się wyjaśnianiem zdarzenia, szukaniem winnych i dyskusjami na temat ewentualnego odszkodowania – w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwie uczestników. Jeśli ktoś jest poszkodowany, należy udzielić mu niezbędnej pomocy i w razie konieczności wezwać służby ratunkowe. Należy także zabezpieczyć miejsce zdarzenia, by w jego następstwie nie doszło do kolejnej kolizji czy wypadku.

Dopiero gdy wszyscy są już bezpieczni i niczyjemu zdrowiu lub życiu nic nie zagraża, można przystąpić do kwestii formalnych. Jeśli winny jest kierowca samochodu, sytuacja jest jasna – wszystko przebiega tak jak w przypadku zderzenia z innym autem, o ile oczywiście samochód ma ważne ubezpieczenie OC.

Sytuacja się komplikuje, jeśli winny jest rowerzysta. Mało który cyklista w Polsce ma wykupioną polisę OC. Nie jest to bowiem obowiązkiem rowerzysty. Tego typu polisy znajdują się oczywiście w ofercie firm ubezpieczeniowych, ale ich zakup często stanowi dodatkowy koszt, którego cykliści nie chcą ponosić.

Co zatem należy zrobić, jeśli rowerzysta nie jest ubezpieczony na wypadek zderzenia z autem, a spowodował u nas uszkodzenia? Jeśli sytuacja jest jasna i strony zgadzają się w kwestii winy, wystarczy spisać stosowne oświadczenie. O tym jak to prawidłowo zrobić, dowiesz się z naszego poradnika:

Formalności ubezpieczeniowe związane z kolizją i wypadkiem

Jeśli kierowca i rowerzysta nie mogą dojść do porozumienia w kwestii winy, pozostaje wezwanie policji, która rozwiąże spór i sporządzi notatkę, na podstawie której będzie można ubiegać się o rekompensatę kosztów napraw. Bez względu na to, czy posługujemy się dokumentem wystawionym przez funkcjonariusza, czy spisanym wspólnie ze sprawcą oświadczeniem, zwrot pieniędzy dostaniemy na podstawie oceny niezależnego rzeczoznawcy lub warsztatu, w którym dokonujemy napraw. Naturalnie, druga strona również może powołać swojego specjalistę. Jeśli sprawa jest sporna, może się skończyć w sądzie. Wtedy uzyskanie odszkodowania może być bardzo czasochłonne.

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest posiadanie polisy AC. Tego typu ubezpieczenie zapewnia nam nie tylko rekompensatę finansową, ale także spokój. To ubezpieczyciel występuje o regres do sprawcy, a my nie musimy się martwić koniecznością odwiedzania sądów.