fot. auto-theft.info

Kiedy padniemy ofiarą złodzieja, który ukradnie nam auto, powinniśmy zachować zimną krew. Dopełnienie odpowiednich formalności pomoże w uzyskaniu odszkodowania za utracony pojazd.

W Polsce każdego roku w wyniku kradzieży przepada ok. 16 000 samochodów. Wskaźnik wykrywalności oscyluje wokół 22%. Auta, które odnajduje policja, to często gołe karoserie pozbawione cieszących się powodzeniem na giełdach podzespołów.

Szanse na to, że odzyskamy pojazd, nie są zbyt duże. Z kradzieżą wiąże się nie tylko starta mienia, ale także dodatkowy kłopot w postaci roboty papierkowej.

Zacznijmy od początku. Przychodzimy na miejsce postoju naszego samochodu, a jego nie ma. Przede wszystkim upewnijmy się, że nie pomyliliśmy miejsca parkingowego. Jeśli nie, zadzwońmy na straż miejską i spytajmy się, czy auto nie zostało z jakiegoś powodu odholowane.

Gdy mamy pewność, że samochód zniknął na dobre, dzwonimy na policję. Nie powinniśmy z tym zwlekać. Z każdą godziną szanse na odnalezienie wozu maleją.

Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce dokonają wstępnych oględzin i spiszą zeznania. Zaproszą nas też na komisariat w celu sporządzenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cała procedura może zająć kilka godzin. Policjanci mogą zadawać bardzo szczegółowe pytania na temat samochodu i samego zdarzenia. Wszystko po to, aby upewnić się, że kradzież nie została sfingowana.

Jeśli funkcjonariusze sami tego nie zrobią, poprośmy ich o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży. Musimy je dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj mamy na to jeden dzień od chwili zgłoszenia kradzieży. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy wykupioną polisę autocasco, z której może zostać wypłacone odszkodowanie za skradzione auto. Dobrze jest wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem telefonicznie.

Jeśli ubiegamy się o odszkodowanie z tytułu AC, zapoznajmy się z warunkami wypłaty zadośćuczynienia zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU). Procedury różnią się w zależności od towarzystwa, ale wszędzie są dość podobne.

Gdy zgłosimy ubezpieczycielowi, że skradziono nam samochód, w ciągu tygodnia powinien skontaktować się z nami rzeczoznawca, który sporządzi raport i odbierze od nas komplet kluczyków oraz dokumenty związane z samochodem. Wśród tych ostatnich mogą znaleźć się:

• dowód rejestracyjny, wtórnik, pozwolenie czasowe lub karta pojazdu (jeśli była wydana);
• dowód potwierdzający własność pojazdu (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub faktura zakupu, dokument stwierdzający nabycie spadku);
• dokumenty stwierdzające źródło pochodzenia i nabycia pojazdu (dokument odprawy celnej).

Ważna uwaga co do kluczyków: jeśli przy wypełnianiu wniosku ubezpieczeniowego zgłaszaliśmy, że mamy dwa egzemplarze, również dwa musimy oddać towarzystwu. Ubezpieczyciela musimy od razu powiadomić o zgubieniu kluczyków, dorobieniu nowych oraz o tym, że korzystamy z kluczy nieoryginalnych. Jeśli o to nie zadbamy, odszkodowanie może przepaść. Odpowiedź odmowną możemy też dostać, jeśli jeszcze przed kradzieżą przepadnie nam karta pojazdu i tego faktu nie zgłosimy.

Większość ubezpieczycieli będzie od nas wymagała dowodu wyrejestrowania pojazdu i przeniesienia prawa własności. Wyrejestrowanie jest też istotne ze względu na OC. Jeśli auto po kradzieży wciąż będzie widniało w rejestrach, to nie unikniemy opłat za obowiązkowe ubezpieczenie.

Czy kiedyś ukradziono Wam samochód? Udało się Wam go odzyskać lub dostać odszkodowanie?