Badanie przeprowadzone na grupie kierowców wykazało, że podczas jazdy, z innych czynności niż prowadzenie samochodu zajmuje nas rozmawianie przez zestaw głośnomówiący. Dość często korzystamy z aplikacji na smartfony i czytamy wiadomości. Smartfony są obecnie ogromnym zagrożeniem na drodze.

Jadąc z prędkością 50 km/h pokonujemy dystans prawie 14 metrów w czasie jednej sekundy. Spojrzenie na smartfona trwa jednak znacznie dłużej. Trzy, cztery, a może pięć sekund, by sprawdzić choćby dlaczego urządzenie się odezwało. Jednak wprowadzenie adresu nawigacji czy odczytanie wiadomości może potrwać tyle czasu, że bez patrzenia na drogę przejedziemy 100 metrów. Warto wiedzieć, że przy prędkości 90 km/h w czasie jednej sekundy pokonujemy dystans 25 metrów.

Na szczęście to nie obsługa aplikacji czy też czytanie wiadomości są tymi czynnościami, które poza prowadzeniem auta zajmują naszą uwagę. Największa grupa ankietowanych odpowiedziała, że korzysta z urządzeń głośnomówiących, a spora liczba osób spożywa posiłek. Jednak już obsługa aplikacji znajduje się w czołówce. O ile wiadomości czyta 15% kierowców, to aż 6% na nie odpisuje. To wyjątkowo niebezpieczne zachowanie. Co ciekawe, kobiety wyjątkowo rzadko poprawiają makijaż podczas jazdy, a głównie z tego się śmiejemy.