fot. dziennikwschodni.pl

Stłuczki i kolizje drogowe to zmora kierowców. Często samochód jest na tyle uszkodzony, że nie nadaje się do jazdy i musi zostać na kilka dni w warsztacie. Aby w tym czasie nie być skazanym na korzystanie z komunikacji miejskiej lub taksówek, warto wiedzieć kiedy przysługuje nam samochód zastępczy.

W przypadku, gdy do zdarzenia dojdzie nie z naszej winy – auto zastępcze może przysługiwać nam z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Dotychczas zasadą było, że Ubezpieczyciele pokrywali z OC sprawcy koszty związane z wynajmem samochodu zastępczego, jeśli uszkodzony został pojazd służący do prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku samochodów użytkowanych prywatnie na dojazdy do pracy, szkoły czy zakupy decyzje Ubezpieczycieli i wyroki sądów były różne.

Rozbieżności w podejściu Ubezpieczycieli i sądów do kwestii samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku skłoniła Rzecznika Ubezpieczonych do interwencji, który zwrócił się Sądu Najwyższego z zapytaniem w tej sprawie. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że samochód zastępczy należy się poszkodowanemu, jeśli jest to celowo i ekonomicznie uzasadnione.

Aby uzyskać zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, poszkodowany musi zatem odpowiednio udokumentować zasadność wynajmu takiego auta. Mówiąc prościej należy udowodnić, że auto zastępcze jest nam naprawdę potrzebne. Ponadto klasa wynajmowanego samochodu musi być zbliżona do naszego uszkodzonego auta, a koszt wynajmu musi być zbliżony do średniej ceny w danym rejonie.

W przypadku szkody całkowitej, gdy naprawa nie wchodzi w grę, uzasadniony okres najmu ogranicza się do okresu, w którym poszkodowany mógł kupić pojazd podobny do zniszczonego, jednak nie później niż do dnia wypłaty odszkodowania.

Nie w każdym przypadku Zakład Ubezpieczeń ma obowiązek pokryć koszty wynajmu auta z OC sprawcy. Najczęściej odmowa spowodowana jest posiadaniem przez osobę poszkodowaną innego pojazdu, z którego może korzystać. Jeżeli uszkodzony samochód użytkujemy jedynie sporadycznie – również możemy spodziewać się odmowy.

Jeśli chcemy zapewnić sobie samochód zastępczy również w sytuacji kolizji, w wypadku poważniejszej awarii lub gdy nasze auto zostanie skradzione, konieczne jest zakupienie odpowiedniego wariantu ubezpieczenia Assistance lub rozszerzenie podstawowego zakresu ubezpieczenia Autocasco.

Oferta ubezpieczycieli w tym zakresie jest bardzo zróżnicowana. W AXA DIRECT możemy zbudować zakres ubezpieczenia w zależności od naszych potrzeb. Nawet jeżeli posiadamy samo OC, samochód zastępczy po wypadku lub kradzieży zapewni nam wariant Assistance MIDI, natomiast rozszerzone świadczenia obejmujące również samochód zastępczy po awarii auta otrzymamy w wariancie Assistance MAXI. Dodatkową ochronę w razie wypadku możemy uzyskać wykupując opcję ubezpieczenia Samochód zastępczy na 5 dni po wypadku.

Decydując się natomiast na Pakiet OC+AC w AXA DIRECT mamy możliwość rozszerzenia ubezpieczenia AC w razie wypadku o opcję udostępnienia samochodu zastępczego przez nasz warsztat partnerski, tzw. Samochód zastępczy na cały czas naprawy w warsztacie AXA DIRECT.

Czy zdarzyło się Wam już korzystać z samochodu zastępczego? Jak przeżyliście rozłąkę ze swoim ukochanym autem?