Klimatyzacja i bezpieczeństwo? Wbrew pozorom te dwie rzeczy mają ze sobą wiele wspólnego. Odpowiednie korzystanie z zalet samochodowej klimatyzacji ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Dawniej klimatyzacja była zarezerwowana dla samochodów luksusowych, a dziś stanowi dodatek nawet w autach najniższej klasy. Bez wątpienia zwiększa ona komfort jazdy i wpływa na samopoczucie kierowcy. Trzeba jednak uważać z jej stosowaniem, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, a także bezpieczeństwo.

Klimatyzacje w samochodach dzielą się na ręczne i automatyczne. W przypadku ręcznej nie ustawiamy konkretnej temperatury, a jedynie poziom chłodzenia i jego prędkość. Oczywiście o wiele wygodniejsza jest klimatyzacja automatyczna – wystarczy po prostu ustawić odpowiednią temperaturę.

Resuscytacja nieprzytomnego oraz tamowanie krwotoków

– Nawet gdy temperatura na zewnątrz nie jest wysoka, temperatura w samochodzie stojącym na słońcu wzrasta. Uchylenie okna nie wpływa znacząco na jej obniżenie, ponieważ wymiana powietrza, gdy samochód nie jest w ruchu, odbywa się bardzo wolno. Dlatego auto trzeba odpowiednio schłodzić w inny sposób, najlepiej za pomocą klimatyzacji – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

„Nie” dla upału

Badania niemieckiego automobilklubu ADAC sprzed dwóch lat wykazały, że utrzymanie odpowiedniej temperatury w samochodzie ma bezpośredni wpływ na koncentrację, a co za tym idzie – na zachowanie za kierownicą. Kierowcy doskonale znają to uczucie, kiedy otwierają samochód, który przez kilka godzin stał w upalnym słońcu. Bez wątpienia takie auto nie jest odpowiednim środkiem transportu. Kierowca się dekoncentruje: całą swoją uwagę skupia na tym, jak trudno mu się w takiej temperaturze jedzie, a nie – jak powinien – na wydarzeniach na drodze.

ADAC wskazał również, czym różni się zachowanie kierowcy jadącego samochodem w odpowiedniej temperaturze, od tego, który męczy się w nagrzanej, metalowej puszcze. Przede wszystkim w temperaturze nieprzekraczającej 27° Celsjusza mamy normalny poziom spostrzegawczości i czas reakcji. Nie jesteśmy także tak bardzo podatni na nerwowe sytuacje, a w efekcie spokojniej prowadzimy samochód. Zabrzmi to banalnie, ale nie śpieszymy się tak w klimatyzowanym aucie – z nagrzanego chcemy jak najszybciej wyjść.

Rowerzysta w miejskiej dżungli

Według badań, optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C. Pamiętajmy jednak, że zalet klimatyzacji nie odczuwamy jedynie w lecie. Sprawnie działający climatronic to także ogromny atut zimą, kiedy samochód trzeba szybko zagrzać. Kierowca nie powinien zimą podróżować w pełnym ubiorze – w czapce, ciepłej kurtce czy szaliku. Wszystko to krępuje ruchy i osłabia działanie np. pasów bezpieczeństwa, które od ciała oddziela jeszcze gruba warstwa materiału. Zła wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują niedotlenienie organizmu i dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny.

Wietrz i usuwaj grzyby

Bez względu na to, czy jedziemy latem czy zimą, czy klimatyzacja służy nam do chłodzenia czy do ocieplania, musimy pamiętać o jednym – podczas postojów należy zawsze przewietrzyć samochód. O klimatyzację trzeba także dbać. Serwisujmy ją w wyspecjalizowanych warsztatach, a co jakiś czas wymieniajmy jej wkład i czyśćmy ją. W dyszach zbierają się szkodliwe dla zdrowia grzyby i drobnoustroje. Po kilku latach klimatyzacja może też po prostu odmówić współpracy – mimo jej włączenia nie jest odczuwalne chłodzenie czy wietrzenie. Trzeba ją wtedy przeczyścić, a czasami po prostu nabić. Te zabiegi wykonują wszystkie autoryzowane serwisy, a także odpowiednie warsztaty.

Inna cenna rada dotycząca zdrowia wiąże się z różnicą temperatur. W lecie w kabinie samochodu powinno być maksymalnie o 10° C chłodniej niż na zewnątrz, szczególnie gdy jeździmy na krótszym dystansie i często wysiadamy z samochodu. Częste wsiadanie i wysiadanie z auta, a co za tym idzie zmiany temperatury otoczenia, mogą po prostu skończyć się anginą. Podobnie rzecz ma się w zimie – nie zapomnijmy przed opuszczeniem ogrzanego samochodu włożyć na siebie ubrań, które wcześniej zdjęliśmy, tj. kurtkę, szalik czy czapkę. Zachowajmy się tak jakbyśmy właśnie wychodzili na mróz z mieszkania.

Podróż bez klimatyzacji?

Co zrobić, aby długa podróż w upalne dni nie wyczerpywała i była bezpieczna, jeśli w aucie nie ma klimatyzacji? Przede wszystkim wywietrzyć wnętrze przed wyruszeniem w trasę. Włączmy silnik, otwórzmy okna, lekko włączmy nawiew. Lekko, ponieważ i tak leci z niego ciepłe powietrze. Pierwsze kilometry pokonujmy z otwartymi oknami. Starajmy się jednak wówczas jechać wolno. Zaopatrzmy się w dużą ilość wody mineralnej i nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych.

A może Wy macie jakieś cenne rady, jak radzić sobie z upałem w aucie? Jak Waszym zdaniem wydajnie stosować klimatyzację i czy zgadzacie się z opinią, że odpowiednia temperatura w samochodzie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?