Jeszcze kilka lat temu za litr benzyny płaciliśmy nieco ponad 3 złote, a pomiędzy olejem napędowym a dziewięćdziesiątką piątką była wyraźna różnica w cenie. Dzisiaj niemal całkowicie się ona zatarła. Ile obecnie trzeba zapłacić za paliwo?

Przed trzema laty na stacjach benzynowych mogliśmy obserwować krótkotrwały spadek cen paliwa na stacjach benzynowych. W okresie powakacyjnym w 2008 roku cena PB95 spadła aż do 3,20 zł.

W marcu 2009 za litr PB95 trzeba było zapłacić już 3,84 zł, podczas gdy olej napędowy kosztował wówczas 3,53 zł. Był to też okres, w którym szczęśliwi byli posiadacze aut wyposażonych w instalację LPG. Za litr gazu żądano od nas 1,65 zł.

Od tego czasu ceny zaczęły systematycznie rosnąć, w lipcu 2009 osiągając pułap 4,61 zł. Olej napędowy również zyskał na wartości, jednak w tym samym okresie za litr ON musieliśmy zapłacić zaledwie 3,9 zł (aż 70 groszy różnicy).

Po kolejnym delikatnym spadku we wrześniu i październiku 2009 ceny ponownie zaczęły rosnąć, by po kilku kolejnych cyklach, dwa lata później, w drugim tygodniu marca 2011 roku przekroczyć magiczną barierę 5 złotych. Najgorzej jednak było na początku sierpnia, kiedy to paliwo kosztowało 5,29 zł, a olej napędowy 5,08 zł.

Nigdy wcześniej w Polsce za litr PB95 nie trzeba było zapłacić aż tyle. W ciągu niecałych 3 lat cena benzyny wzrosła w naszym kraju o ponad 2 złote, czyli koszt pokonania 100 kilometrów zwiększył się około 40%. Pod koniec 2008 roku podróż na odcinku 100 km autem spalającym średnio 8 litrów benzyny kosztowała nieco ponad 25 zł. Niecały miesiąc temu, w najgorszym z punktu widzenia konsumentów okresie, był to koszt ponad 42 zł.

Jednak wzrost ceny paliw nie oznacza tylko wzrostu kosztów podróży samochodami osobowymi. Ceny paliwa mają wpływ na ceny większości produktów dostępnych na rynku. Jeśli paliwo drożeje, wzrastają ceny nie tylko biletów autobusowych, ale również i ceny artykułów spożywczych. Kiedy paliwo jest droższe, koszty transportu chleba z piekarni do sklepów także rosną.

Jak obecnie wyglądają ceny paliw w Polsce?

Według najnowszych notowań średnia cena oleju napędowego tylko w zeszłym tygodniu spadła około 2 groszy na litrze. Klasyczna PB95 staniała natomiast aż o 10 groszy na litrze, co nastraja optymizmem, gdyż podobnie spadła cena PB98. W miejscu stoi tylko gaz LPG, który w związku ze zbliżającą się zimą już wkrótce powinien kosztować coraz więcej.

Dlaczego cena paliw spadła w tak szybkim tempie? Jest to związane z końcem wakacji. Rodziny żyjące w dużych miastach latem, kiedy dni są dłuższe, temperatura wysoka, w centrum nie ma takich korków, a rozkłady jazdy autobusów sezonowo się zmieniają, chętniej korzystają z samochodów. Kiedy natomiast we wrześniu dzieci idą do szkoły, sporo osób przesiada się z samochodów do autobusów, tramwajów czy metra, chcąc ominąć wielkomiejskie korki.

Każdego roku w związku z końcem wakacji ceny paliw spadają. Tym razem jednak są dwie dodatkowe okoliczności sprzyjające spadkowi cen.

Od jakiegoś czasu ciągle słyszy się o Libii. Aż 80% dochodu narodowego Libii dostarcza ropa naftowa i w związku z niepewną sytuacją w kraju jej wydobycie stało się problemem, przez co ceny wzrosły. Jednak po tym jak doszły do nas uspokajające wieści z tamtejszego regionu, ceny powoli spadają w dół.

Drugim powodem jest obniżka, na którą pozwolił sobie największy polski koncern paliwowy, PKN Orlen. 24 sierpnia na stacjach należących do koncernu została ustalona stała cena 4,99 zł za litr benzyny PB95 oraz oleju napędowego.

W ostatnim czasie jest to już trzecia tak znacząca obniżka polskiego koncernu. Dzięki temu w porównaniu z cenami z początku sierpnia, w ciągu niecałego miesiąca PB95 staniała aż o 40 groszy na litrze, a olej napędowy o 20 groszy. Za Orlenem podążyli także inni dostawcy paliw, którzy muszą oferować swoim klientom konkurencyjne ceny.

Obecnie średnia cena oleju napędowego w Polsce to 4,99 zł za litr, PB95 także kosztuje 4,99 zł, a za litr PB98 trzeba zapłacić średnio 5,29 zł. Litr gazu to wydatek 2,48 zł.

Jednym z tańszych województw jest śląskie: litr oleju napędowego kosztuje 4,95 zł, PB95 4,99 zł, a PB98 5,23 zł.

Według prognoz ekspertów ceny paliw powinny w ciągu kilku najbliższych tygodni ponownie spaść. Koniec wakacji, pogoń konkurencji za Orlenem oraz ustabilizowanie sytuacji w Libii. Biorąc pod uwagę podwyżkę biletów komunikacji miejskiej np. w Warszawie, podróż autem będzie w najbliższym okresie bardziej opłacalna.

Mapa cen paliw w Polsce

Prezentowane dane obejmują okres od marca 2009 roku do sierpnia 2011 roku. Ceny paliw zmieniają się bardzo dynamicznie, więc w komentarzach możecie zostawiać informacje, jak kształtują się one obecnie w Waszych województwach. Czy według Was w najbliższych miesiącach utrzyma się tendencja rosnąca czy spadkowa?