Od dłuższego czasu padają kolejne propozycje dotyczące stawek za polisy OC, które miałby być zależne od uzbieranych punktów karnych. Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja – firmy nie dostaną dostępu do informacji o kierowcach.

Nie dostaną, jeżeli ich klient nie wyrazi na to zgody na piśmie. Ubezpieczyciele po podniesieniu cen polis OC na samochody, szukają teraz rozwiązań skierowanych do osób, dla których jest po prostu za drogo. Jedną z propozycji, która pewnie zostanie wprowadzona w życie, jest możliwość obniżenia ceny za OC, jeżeli na koncie właściciela samochodu nie ma punktów karnych. Oczywiście wiąże się to z dostępem do bazy CEPiK 2.0. Ta jednak ruszy dopiero w połowie przyszłego roku.

Na razie są to wyłącznie propozycje, ale niektórzy kierowcy czekają na ich wejście w życie. Oczywiście ci, którzy mają czyste konto, ponieważ zgodnie z ustaleniami, osoby mające dużo punktów karnych, będą dopłacały do obecnych stawek. Na ostateczne rozwiązania trzeba będzie poczekać jeszcze przynajmniej rok.

Tymczasem ubezpieczyciele znaleźli już inny sposób na ocenę kierowcy, będącego jednocześnie właścicielem pojazdu. Jest nim telemetria. Dzięki aplikacji w smartfonie i stałemu przesyłowi danych o ruchu pojazdu, firma ma wgląd w parametry, które definiują styl jazdy kierowcy. Będą wiedziały m. in. to, jak często jest przekraczana dozwolona prędkość oraz czy kierowca jest raczej spokojnym, statecznym szoferem czy też rajdowym amatorem. Po stworzeniu profilu, ubezpieczyciel może zaproponować korzystną ofertę.