osoby korzystające ze wspólnego przejazdu

Komunikacja miejska czy własne auto – czym lepiej jeździć do pracy? Za tą pierwszą przemawiają coraz liczniejsze buspasy i ceny biletów, mimo wszystko niższe niż koszty benzyny. Komfort, wygoda i niezależność skłaniają natomiast do wyboru samochodu. A co powiesz na carpooling, czyli wspólne przejazdy z innymi osobami?

Carpooling – co to jest?

Carpooling jest alternatywną formą podróżowania, polegającą na udostępnianiu wolnych miejsc w samochodzie innym osobom, podróżującym w tym samym kierunku. Carpooling w Polsce zyskuje na popularności i z roku na rok korzysta z niego coraz więcej osób, zwłaszcza w celu przemieszczania się na dłuższych dystansach, pomiędzy dużymi miastami. Carpooling zwykle odbywa się za pośrednictwem specjalnych aplikacji bądź serwisów internetowych, udostępniających wspólne przejazdy. Można też spotkać się z ogłoszeniami na tablicach informacyjnych w miejscach pracy.

Carpooling – jak to działa?

Jak znaleźć osoby, które oferują wolne miejsca w samochodzie? Wystarczy, że wejdziesz na jedną ze stron internetowych poświęconych carpoolingowi i znajdziesz kierowcę z Twojej okolicy, który ma wolne miejsce w samochodzie i wybiera się tam, gdzie Ty. W szczegółach ogłoszenia można przeczytać opis trasy, cenę przejazdu, markę samochodu, wielkość bagażu, jaki można przewieźć, a także opinie osób, które podróżowały już z tym kierowcą. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Korzystanie z serwisów carpooling nie zawsze jest bezpłatne. W niektórych przypadkach konieczne jest wpłacenie symbolicznej kwoty za rezerwację. Zazwyczaj wymagana jest rejestracja, podczas której podaje się swoje podstawowe dane. Czasem można skontaktować się z kierowcą przy pomocy e-maila lub telefonu. Następnie należy pojawić się w wyznaczonym miejscu i rozpocząć wspólną podróż. 

Carpooling nie musi odbywać się tylko za pośrednictwem specjalnych serwisów czy aplikacji. Wspólne podróżowanie ze znajomymi z pracy czy sąsiadami również jest nazywane carpoolingiem. Osoby z najbliższej okolicy, które jadą w tym samym kierunku, np. do szkoły lub biura, umawiają się, że będą podróżowały jednym autem. Ten sposób wspólnego podróżowania wybierany jest najczęściej na krótszych trasach, np. w ramach jednej aglomeracji.

Dlaczego warto korzystać z carpoolingu? 

Pierwszy atut wspólnego podróżowania to dbanie o ekologię. Nie wozisz powietrza i wykorzystujesz wszystkie miejsca w aucie, co przekłada się na zmniejszenie natężenia ruchu. Zamiast czterech samochodów, w których zasiadają tylko kierowcy, do pracy możemy dojechać jednym. W ten sposób carpooling może przyczynić się do poprawy stanu środowiska.

Ale wspólne przejazdy kuszą przede wszystkim cenami. Opłata za benzynę przeważnie jest rozkładana na wszystkie osoby znajdujące się w aucie. Miesięczne koszty dojazdu do pracy będą więc niższe niż w przypadku podróżowania w pojedynkę własnym autem.

Nie tylko pieniądze oszczędzasz, stawiając na carpooling, lecz także czas. Za niektóre dalekie trasy, takie jak Warszawa-Wrocław czy Warszawa-Gdańsk, zapłacisz przeważnie więcej niż za bilet autobusowy czy pociągowy, ale znajdziesz się na miejscu dużo szybciej, niż wybierając tradycyjne środki komunikacji. 

Kolejny plus to bez wątpienia komfort – z pewnością doświadczyłeś niewygodnej jazdy zatłoczonym autobusem w godzinach szczytu. Trzeba liczyć się jednak z tym, że oprócz Ciebie w samochodzie mogą też znaleźć się inni pasażerowie, co zmniejsza wygodę, ale zdecydowanie pomaga w poznawaniu nowych, interesujących ludzi.

Wspólne przejazdy to okazja do przeprowadzenia ciekawych rozmów i nawiązywania znajomości. Niektórzy kierowcy decydują się na wspólne przejazdy właśnie dlatego, że nie lubią podróżowania w pojedynkę. 

Czy carpooling jest bezpieczny?

Pasażer korzystający ze wspólnych przejazdów jest ubezpieczony. Chroni go ubezpieczenie OC kierowcy, które w razie wypadku pokrywa ewentualne roszczenia z tytułu szkód wyrządzonych pasażerowi. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc nie musisz się obawiać, że trafisz na kierowcę, który go nie posiada. Poza tym przed przejazdem masz prawo poprosić kierowcę o okazanie ważnego dokumentu prawa jazdy i polisy ubezpieczeniowej.

Tak jak w przypadku innych form przejazdów, podczas carpoolingu też mogą przytrafić Ci się nieprzyjemne sytuacje, na przykład podróżowanie z osobami, które pod jakimś względem Ci nie odpowiadają, np. głośno rozmawiają.

Carpooling jest jednak zdecydowanie bezpieczniejszy od autostopu. Przede wszystkim, wiesz już trochę o kierowcy. Przeszedł on pozytywną weryfikację danych podczas rejestracji. Ponadto możesz na jego temat przeczytać opinie innych użytkowników. W serwisach carpoolingowych wystawiane są też oceny umiejętności jazdy. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, zrezygnuj ze wspólnego przejazdu z tym kierowcą. 

Jeśli natomiast sam jesteś kierowcą i decydujesz się na udostępnianie miejsca w swoim samochodzie w ramach carpoolingu, warto pamiętać o wykupieniu rozszerzonego pakietu ubezpieczenia assistance – by w razie awarii samochodu, każdy z pasażerów bez problemu dostał się do miejsca przeznaczenia.