ręka trzymająca telefon

Car sharing jest coraz bardziej popularnym w naszym kraju sposobem wynajmowania samochodów. Auto „na minuty” wypożyczymy w większości dużych miast w Polsce. To świetna alternatywa dla taksówek, a w niektórych przypadkach nawet dla prywatnych samochodów. Na czym dokładnie polega car sharing? Jakie płyną z niego korzyści?

Na czym polega car sharing?

Car sharing to nowoczesny system wypożyczania samochodów na krótki czas – najczęściej na minuty. Dedykowany osobom, które nie potrzebują auta na co dzień, oraz tym, którzy chcieliby od czasu do czasu przejechać się innym rodzajem samochodu.

Aby skorzystać z aut udostępnionych w ramach car sharingu, trzeba zainstalować odpowiednią aplikację na telefon. Za jej pomocą znajdziemy dostępne samochody, zaparkowane w mieście. Wystarczy wybrać ten najbliższy i go zarezerwować. Przed rozpoczęciem jazdy warto obejrzeć nadwozie i sprawdzić, czy nic nie jest uszkodzone. Jeśli zauważysz jakąś usterkę, zrób zdjęcie i wyślij je poprzez aplikację do firmy udostępniającej auto.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Samochód otworzysz za pomocą aplikacji i od razu możesz nim jechać. Kiedy nie będzie Ci już potrzebny, oddasz go w niemal dowolnym miejscu na terenie miasta, pod warunkiem, że parkowanie w tym miejscu jest zgodne z prawem. Zamykanie auta również odbywa się za pomocą aplikacji.

Oczywiście z car sharingu mogą skorzystać tylko kierowcy. Podczas rejestracji zweryfikowane zostaną Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Zostaniesz poproszony o skan lub zdjęcie prawa jazdy, a w przypadku niektórych firm – także dowodu osobistego. Czasem konieczne będzie też zrealizowanie przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 zł w celu podpięcia karty płatniczej do aplikacji. Opłata za przejazd zostanie pobrana z Twojego konta po odstawieniu auta. 

Car sharing w Polsce

Car sharing to powszechna w Europie Zachodniej forma poruszania się po mieście. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Car sharing w Polsce po raz pierwszy został uruchomiony w 2016 roku przez Traficar oraz 4Mobility. W 2017 roku dołączyła do nich firma Panek, a w kolejnych latach kilka innych. Obecnie w wielu dużych polskich miastach dostępny jest wynajem samochodów na minuty, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście. Łącznie dostępnych jest około 5 tysięcy samochodów w systemie carsharingowym.

Zalety car sharingu

Car sharing to alternatywa dla posiadania samochodu w mieście. Dedykowany jest przede wszystkim osobom, które rzadko potrzebują auta, więc utrzymanie prywatnego pojazdu byłoby dla nich zbyt kosztowne. Podróżowanie samochodem w ramach car sharingu jest z założenia tańsze niż korzystanie z taksówek czy Ubera. 

Car sharing to gratka dla fanów motoryzacji i okazja do skorzystania z nietypowych aut. Niektóre firmy, oprócz typowych, miejskich samochodów, wprowadzają też ofertę premium, w ramach której można wynająć samochody luksusowe, sportowe, retro. 

Jedną z misji car sharingu jest zmniejszenie liczby prywatnych pojazdów w mieście i tym samym ograniczenie natężenia ruchu w miastach, głównie w godzinach szczytu. Wpływa to na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo wiele aut udostępnianych w ramach car sharingu to pojazdy ekologiczne – hybrydowe lub elektryczne. Rozwój usługi car sharingu powinien też z czasem zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w mieście. 

Wybierając car sharing, mamy możliwość korzystania z samochodu wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Nie jesteśmy ograniczeni godzinami pracy wypożyczalni. Nie musimy też ponosić dodatkowych kosztów wynikających z utrzymania samochodu, takich jak paliwo, ubezpieczenie, przeglądy i naprawy, ponieważ wszystko jest wliczone w cenę wynajmu.

Car sharing – ile to kosztuje?

Opłata za car sharing z reguły obejmuje dwa elementy: czas korzystania z samochodu oraz przejechany dystans. Kierowca nie musi natomiast płacić z własnej kieszeni za paliwo czy parkowanie. Zatem opłata jest naliczana za minuty i kilometry. Przykładowo, jeżeli stawka za minutę i kilometr jazdy wynosi 50 groszy (minimum w przypadku car sharingu w Polsce), to po przejechaniu kilometra przez minutę, zapłacimy złotówkę. Jeśli natomiast kilometr pokonamy w 3 minuty, to zapłacimy 2 zł. Jeżeli auto nie będzie się poruszało, to za godzinę wypożyczenia takiego pojazdu zapłacimy teoretycznie 30 zł, chociaż w wielu przypadkach wprowadzona została opłata za postój – przeważnie w wysokości 10 groszy za minutę. Dotyczy to oczywiście tylko kierowców, którzy zdecydują się zaparkować auto, aby później do niego wrócić, np. po zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych czy zakończeniu spotkania. Bardziej opłacalne wydaje się odstawienie auta, a następnie ponowne wypożyczenie, o ile ktoś inny nas nie ubiegnie.

Czasem można spotkać się też z maksymalną opłatą dobową za czas użytkowania auta w ramach car sharingu. W rezultacie po kilku godzinach korzystania z samochodu czas przestaje mieć znaczenie i opłaca się zatrzymać go na całą dobę, jeżeli mamy taką potrzebę. Wysokość opłaty dobowej zależy od firmy i wynosi 120-199 zł.

Car sharing – opłacalność

Car sharing zdecydowanie nie opłaca się przy codziennym pokonywaniu dużych dystansów – gdy dojeżdżamy samochodem do pracy, odwozimy dzieci do szkoły i przedszkola, regularnie robimy weekendowe wycieczki. W tym przypadku dużo lepiej mieć swój własny pojazd.

Z kolei jeżeli mamy do wyboru car sharing albo taksówkę, to pierwsza opcja wydaje się bardziej opłacalna, pod warunkiem, że nie wracamy właśnie z imprezy, na której piliśmy alkohol. Wybierając car sharing możemy jechać we własnym tempie i obrać taką trasę, która jest dla nas optymalna, a co za tym idzie – najbardziej opłacalna. Oczywiście tańsza będzie komunikacja miejska, która jednak nie dla każdego jest wystarczająco szybka i wygodna. 

Znawcy car sharingu uważają, że ta usługa staje się opłacalna wówczas, gdy korzystamy z auta sporadycznie i nie robimy większego przebiegu niż 10 000 km rocznie. 

Car sharing czy tradycyjny wynajem samochodu?

Zasadniczą różnicą między car sharingiem a tradycyjnym wynajmem samochodów jest to, że w pierwszym przypadku zazwyczaj płacimy za minutę korzystania z pojazdu, a w drugim – za dobę. Car sharing w porównaniu do wypożyczalni samochodowych jest dużo wygodniejszą formą wynajmu auta. Nie wymaga żadnych formalności, umów, wpłacania kaucji. Można z niego skorzystać w każdym momencie dnia i nocy, ponieważ nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikiem wypożyczalni. Rezerwacja, odbiór i zwrot samochodu odbywają się we własnym zakresie użytkownika. Tymczasem wypożyczalnie wymagają zarezerwowania auta nawet z 12-godzinnym wyprzedzeniem. Tradycyjny wynajem samochodu jest jednak tańszy. Dobowa stawka waha się od 80 zł do 100 zł. 

Car sharing a ubezpieczenie

Nawet podczas pokonywania krótkiego dystansu czy w trakcie parkowania może zdarzyć się nam stłuczka. Jeżeli prowadzimy własne auto z ubezpieczeniem OC i AC, o koszty naprawy nie musimy się martwić – pokryje je ubezpieczyciel. Co jeśli kolizja przytrafi nam się podczas jazdy samochodem wynajętym w ramach car sharingu? 

Takie samochody posiadają oczywiście stosowne ubezpieczenia, ale firmy mogą dodatkowo zastosować swoje własne obostrzenia, które znajdziemy w regulaminie. Zwykle jeśli spowodujemy szkodę wynajętym autem, za jej naprawę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, zwłaszcza gdy towarzyszyło temu złamanie przez nas prawa, np. przekroczenie dopuszczalnej prędkości czy jazda pod wpływem alkoholu. Jeśli natomiast to nie my spowodowaliśmy stłuczkę, operator nie powinien obciążyć nas żadnymi kosztami. Warto jednak przed skorzystaniem z car sharingu dokładnie przeczytać regulamin, aby później uniknąć rozczarowań.