Tak jak w ubiegłym roku tuż przed oficjalnym startem salonu samochodowego w Genewie poznaliśmy wyniki plebiscytu Car of the Year 2013. Kto wygrał tym razem?

Zapewne pamiętacie listę 8 finalistów, którą prezentowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Mieliście swoich faworytów?


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Przypomnijmy, że o tytuł mogą ubiegać się debiutujące modele, które w momencie głosowania jurorów dostępne są w salonach w minimum 5 krajach Europy. Jest jeszcze jeden warunek: planowana roczna sprzedaż musi przekroczyć wartość 5000 egzemplarzy.

A kto nadaje prestiżowy tytuł Car of the Year? W edycji 2013 w jury znalazło się 57 dziennikarzy z 22 krajów Europy. Podczas finałowego głosowania jurorzy mieli do rozdysponowania po 25 punktów. Pula ta musiała być rozdzielona między przynajmniej 5 aut. Jednocześnie żaden juror nie mógł przyznać więcej niż 10 punktów jednemu kandydatowi.

Zwycięzcą tegorocznej edycji plebiscytu Car of the Year został nowy Volkswagen Golf, który miażdżącą przewagą punktową (414 pkt) pokonał drugą w zestawieniu Toyotę GT86 i Subaru BRZ (202 pkt). Na trzecim miejscu znalazło się Volvo V40 (189 pkt). Szczegółowe zestawienie punktowe dotyczące całej ósemki finalistów znajdziecie w powyższej infografice.

Czy Waszym zdaniem siódma generacja kultowego Golfa zasłużyła na miano samochodu roku? Czy mieliście innych faworytów, którym według Was ten tytuł należał się bardziej?

Więcej na ten temat: Car of the Year 2013,