Wszyscy producenci samochodów marzą o zdobyciu prestiżowego tytułu European Car of the Year. Plebiscyt na Europejski Samochód Roku jest bardzo ważny, a zwycięzca przez cały rok próbuje zyskać dzięki temu tytułowi przewagę nad konkurencją. Które auto może wygrać w tym roku? Ogłoszono już ósemkę finalistów.

Na początek kilka słów o tym, czym w ogóle jest plebiscyt European Car of the Year. Otóż o ten tytuł walczą producenci samochodów już od 1964 roku i jest to najstarszy tego typu plebiscyt na świecie.

O tytuł mogą ubiegać się debiutujące modele, które w momencie głosowania jurorów dostępne są w salonach w minimum 5 krajach Europy. Jest jeszcze jeden warunek: planowana roczna sprzedaż musi przekroczyć wartość 5000 egzemplarzy. Dzięki tym ograniczeniom z plebiscytu eliminuje się samochody niszowe i supersportowe.

W edycji 2013 w jury znalazło się 57 dziennikarzy z 22 krajów Europy. Spośród zaproponowanej w lipcu listy jurorzy wybrali ostatnio finałową ósemkę. Zazwyczaj w finale jest siedem samochodów, jednak w tym roku dwa modele uzyskały identyczną liczbę głosów, a więc lista została rozszerzona o jedną pozycję.

W ekskluzywnej grupie walczących o tytuł European Car of the Year 2013 znalazły się następujące samochody: Ford B-Max, Hyundai i30, Mercedes Benz klasy A, Peugeot 208, Renault Clio, Subaru BRZ/Toyota GT86, Volkswagen Golf VII i Volvo V40.

Zwycięzca zostanie ogłoszony 4 marca 2013 roku podczas salonu samochodowego w Genewie. Który model jest Waszym faworytem?

Więcej na ten temat: Car of the Year 2013,