Dobry zestaw car audio umili każdą podróż. Funkcji, które obecnie oferują systemy audio montowane w samochodach, jeszcze kilkanaście lat temu nie było nawet w wypasionych zestawach kina domowego. Jak wygląda teraźniejszość w starciu z prehistorią?

Kilkanaście lat temu niemal w każdym aucie pokroju Fiata 126p należącym do młodego kierowcy zza tylnej szyby wyglądała półka z potężnymi głośnikami. Popularny kaseciak? Jeśli miałeś go w swoim samochodzie, byłeś kimś. Kilka lat później kasety magnetofonowe zostały wyparte przez płyty CD. Początkowo były to płyty w formacie CD Audio jednak z czasem, nowocześniejsze radiodtwarzacze zaczęły sobie radzić także z plikami MP3, zapisanymi na płytach CD.

Teraz radioodtwarzacze czytające płyty CD są nie tylko standardem u wielu producentów, ale także pozwalają na odtwarzanie dźwięku z wielu innych źródeł. Złącze do iPoda, AUX, czytnik kart SD, USB czy nawet strumieniowanie audio przy użyciu technologii Bluetooth na stałe weszły do słownika car audio.

Na rynku dostępne są radioodtwaracze, które w ogólne nie posiadają wejścia na płyty CD w zamian oferując slot na kartę SD lub złącze USB.

Z odtwarzaniem muzyki z różnych źródeł starano sobie radzić nawet wtedy, gdy radioodtwarzacz miał jedynie archaiczny slot na kasetę magnetofonową. Pamiętacie kasetowe adaptery bądź transmitery FM umożliwiające odtwarzanie w samochodowym systemie audio dźwięku z przenośnego odtwarzacza MP3?


Dzisiaj standard MP3 stał się na tyle popularny, że każdy radioodtwarzacz szanującej się firmy go obsługuje. Dzięki postępowi technologicznemu w autach z wbudowanymi ekranami LCD, obsługującymi systemy multimedialne, można odtwarzać filmy zapisane na płytach DVD.


Wyobrażacie sobie oglądanie filmu w samochodzie, w czasach gdy na topie były kasety VHS?

W przypadku cen współczesnych zestawów car audio, instalacje montowane fabrycznie przez producentów aut bardzo często są o wiele droższe niż zestawy, które można zakupić w serwisie zajmującym się tego typu sprzętem.

Cena high-endowego audio marki Bang&Olufsen montowanego np. w samochodach marki BMW może przekraczać kwotę 20 tys. zł. Na drugim końcu skali są niefabryczne i zdecydowanie mniej markowe radioodtwarzacze CD, których cena zaczyna się już od ok. 150 zł.

O jakości dźwięku oraz mocy wzmacniaczy i głośników tak naprawdę nie warto dyskutować. Również w tej dziedzinie postęp technologiczny zrobił swoje. Kiedyś szczytem lansu i prestiżu były cztery głośniki umieszczone w samochodzie, a dzisiaj tych głośników może być kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt. Wszystko zależy od oczekiwań wobec sprzętu grającego w naszym samochodzie.

A Wy, drodzy Czytelnicy, czego najczęściej słuchacie podczas podróży? Czy jest to ulubiona stacja radiowa, płyta CD z muzyką czy może nastrojowy audiobook?