Jadę rano do pracy. Wsiadam do auta i nagle w głowie zapala mi się czerwona lampka. Przecież wczoraj czułem się źle, brałem leki przeciwbólowe. Czy nie ma to wpływu na koncentrację i refleks?

Otóż lampka zaświeciła się nie bez powodu. Jest wiele leków, które negatywnie wpływają na zdolność kierowania pojazdem. Na pierwszym miejscu znajdują się właśnie leki przeciwbólowe zawierające m.in. kodeinę, tramadol, hydrochloride itp. (Acodin, Efferalgan-Codeine, Gripex i Thiocodin). Działają one niekorzystnie na pracę mózgu: utrudniają podejmowanie szybkich decyzji, wydłuża się czas reakcji.

Jednak nie wszystkie leki przeciwbólowe (np. Apap) stwarzają zagrożenie w momencie prowadzenia auta. Dlatego przed ich zażyciem należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę, w której znajduje się informacja dotycząca kierowania pojazdem.

Również leki uspokajające i nasenne nie pozwalają zasiąść za kierownicą (np. Estazolam, Nitrazepam, Noctofer, Signopam). Powodują one senność, zmęczenie, niepokój, nawet jeżeli zostały zażyte poprzedniego dnia. Jeżeli już chcemy się uspokoić lub pomóc sobie w zaśnięciu, zaleca się wybór dużo lżejszych leków ziołowych.

W XXI wieku znacznie zwiększyła się liczba osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Niestety, leki antyalergiczne (np. Zyrtec, Claritin) także zmuszają kierowcę do zmiany miejsca w aucie – może być tylko pasażerem.

Niewielu z nas wie, że wszelkiego rodzaju znieczulenia utrudniają prowadzenie auta. Oczywiste jest, że po zabiegu przeprowadzonym pod narkozą pojazd musi pozostać w garażu przez następne 24 h.

Bardzo dużym zagrożeniem jest kierowanie samochodem pod wpływem leków psychotropowych.

Leki na nadciśnienie (Normantens, Propranolol) też bardzo osłabiają organizm. Osoby, które muszą je stale przyjmować, na pewno wiedzą o ich negatywnym wpływie na zdolność kierowania autem.

Podsumowując: leki i auto to bardzo ryzykowny tandem. Zanim siądziesz za kierownicą upewnij się, że lekarstwa które bierzesz nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zasięgnij profesjonalnej porady lekarskiej!