Już od lipca 2012 roku wszyscy kierowcy we Francji będą musieli mieć w swoim samochodzie alkomat. To nie jest żart. Czy podobny przepis może zacząć obowiązywać w Polsce?

W najbliższym czasie z pewnością nie. Nie ma bowiem żadnych projektów tego typu przepisów ani zapowiedzi rządowych. Mimo to w Katowicach zostało przeprowadzone bardzo interesujące badanie. W autobusach komunikacji miejskiej zainstalowano urządzenia liteQ – systemy, które sprawdzają trzeźwość kierowcy i uniemożliwiają uruchomienie pojazdu w razie potrzeby. Aż 95% pasażerów, którzy wzięli udział w sondażu, chce, aby wszyscy kierowcy byli sprawdzani pod kątem trzeźwości po wejściu do samochodu.

Badanie przeprowadzono w połowie listopada. Systemy liteQ zainstalowano w czterech autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach i trzech taksówkach Tele-Taxi Katowice. Badanie trwało miesiąc, po czym przeprowadzono sondę wśród pasażerów. O ile zdecydowana chęć zainstalowania tego typu urządzeń w każdym samochodzie była do przewidzenia, o tyle wyniki bardziej szczegółowych pytań mogą być zaskakujące.

Na pytanie „Którzy kierowcy powinni poddawać się testowi na trzeźwość przed uruchomieniem pojazdu” jedynie kobiety odpowiedziały w stu procentach, że wszyscy. Mężczyźni nie byli tak jednogłośni – zaledwie połowa (47,5%) ma takie zdanie. Tylko 10% mężczyzn uważa, że systemy tego typu powinny być zainstalowane w prywatnych samochodach. Zdaniem 42% panów blokady antyalkoholowe powinny być montowane w samochodach kierowców, którzy pracują w transporcie publicznym: ciężarówkach, taksówkach, autobusach.

Zdania internautów również były podzielone. Na portalu Wyborcza.biz zapytano: „Czy zamontowałbyś w swoim samochodzie system blokowania rozrusznika, gdy kierowca pił alkohol?”. Udział w ankiecie wzięło 339 internautów. 56% odpowiedziało „tak”, 42% zaznaczyło odpowiedź „nie, a tylko 2% (8 osób) nie miało opinii na ten temat.

fot. nasygnale.pl – Konrad Żelazowski

Wszyscy pasażerowi biorący udział w listopadowym badaniu czuli się bezpieczniej, wiedząc, że blokada antyalkoholowa znajduje się w autobusie. Cieszyć może także to, że żaden z pasażerów nie zgodziłby się pomóc kierowcy w uruchomieniu samochodu, gdyby ten miał problemy z przejściem testu na trzeźwość.

We Francji alkomat będą musieli mieć od lipca 2012 roku wszyscy kierowcy samochodów. Przepis nie dotyczy osób poruszających się motocyklem bądź motorowerem. Za brak tego urządzenia kierowcy będą karani mandatem w wysokości 11 euro. Kara będzie egzekwowana dopiero od listopada 2012 roku.

Jakie jest Wasze zdanie na temat wprowadzenia podobnego przepisu w Polsce? Być może na początek taki obowiązek powinni miećprzynajmniej kierowcy, którzy już raz zostali przyłapani na jeździe po alkoholu?