W tym roku święto Wszystkich Świętych przypadło w czwartek. Wielu Polaków piątek zrobiło sobie wolny i wykorzystało ten czas na spotkania w gronie rodzinnym i odwiedzanie cmentarzy w różnych regionach Polski. Wiązało się to oczywiście ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie – niestety także z wypadkami i kolizjami. Jakie niechlubne statystyki odnotowano w tym roku?

Policjanci, tak jak co roku, przygotowali się na dni 31.10-4.11.2012. Wzmożone kontrole w tym okresie już od jakiegoś czasu znane są w Polsce jako akcja Znicz. W tegorocznej akcji wzięło udział około 10 000 funkcjonariuszy, a wsparcia udzielało im 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Mimo to wzmożony ruch podczas długiego listopadowego weekendu dał się we znaki wszystkim kierującym. Doszło do wielu zdarzeń drogowych. Podczas tegorocznej akcji Znicz odnotowano 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. Zatrzymano 1837 nietrzeźwych kierowców. Bilans, chociaż tragiczny, jest lepszy od ubiegłorocznego. Wtedy od 28 października do 2 listopada doszło do 464 wypadków, zginęło 51 osób, rannych było 592, a nietrzeźwych kierowców złapano aż 2128. Należy jednak pamiętać, że ubiegłoroczna akcja Znicz trwała o jeden dzień dłużej.

Poza liczbą wypadków i ofiar śmiertelnych najbardziej zatrważa liczba kierowców, którzy zostali przyłapani na jeździe na podwójnym gazie. A to tylko wierzchołek góry lodowej – z pewnością nie wszystkich, którzy jechali w tym czasie w stanie nietrzeźwości, udało się wychwycić podczas akcji Znicz.

W jaki sposób najlepiej przekonać nierozsądnych kierowców, żeby nie siadali za kółko pod wpływem alkoholu? Swoje propozycje zostawiajcie w komentarzach.