Rośnie popularność samochodów hybrydowych i elektrycznych. Również po polskich drogach jeździ coraz więcej aut hybrydowych, które przy użyciu silnika elektrycznego poruszają się niemal bezszelestnie. Ponieważ są słabo słyszalne, można ich w ogóle nie dostrzec. Ten problem ma rozwiązać dźwięk ostrzegający przez nadjeżdżającym samochodem.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Przypadki potrącenia pieszego przez samochód hybrydowy lub elektryczny, który nie został zauważony ze względu na niewielki generowany hałas, zdarzały się już Japonii. Firma Delphi Automotive przewiduje, że niedługo w Ameryce Północnej oraz Europie w tego typu samochodach będą wymagane systemy ostrzegania pieszego dźwiękiem. Skonstruowała więc dwa nowe generatory dźwięku. Spełniają one najbardziej prawdopodobne wymagania legislacyjne określające minimalny poziom dźwięku, jaki będzie musiał być generowany zarówno przez samochody hybrydowe, jak i pojazdy napędzane elektrycznie.

Niewielkie wymiary oraz masa urządzeń pozwala na ich wygodne rozmieszczenie pod maską samochodu. Są odporne na wysoką temperaturę oraz wodoszczelne, dzięki czemu sprawdzą się w warunkach panujących w komorze silnika. Są wyposażone w 32-bitowy mikroprocesor oraz pamięć flash, a podłącza się je do magistrali danych pojazdu. Pierwszy z nich może generować dźwięki od 500 Hz do 10 kHz. Dla drugiego zakres rozpoczyna się od 150 Hz, a system oparty na magnesach wykorzystuje głośnik w kształcie rogu. Obydwa mogą także odtwarzać melodie. Jeśli więc producent sobie zażyczy, może wgrać własne dźwięki odpowiadające brzmieniu jego silników.

Integrując generator dźwięku z innymi systemami za pośrednictwem magistrali danych montowanych w samochodach, można wykorzystać urządzenie do generowania dźwięku podczas innych czynności. Jak wiadomo, auta elektryczne trzeba co jakiś czas ładować. Po zakończeniu ładowania akumulatorów samochód mógłby o tym oznajmiać poprzez głośnik znajdujący się pod pokrywką silnika.

W podobne systemy są już wyposażane niektóre pojazdy hybrydowe, na przykład Toyota Prius. Pierwszy samochód hybrydowy, w którym taki układ jest montowany standardowo, to Infiniti M35h. Nosi on nazwę VSP (Approaching Vehicle Sound for Pedestrians) i imituje głos nadjeżdżającego auta. Generowany jest dźwięk o różnych częstotliwościach, tak aby nie był uciążliwy dla pieszego. Zakres generatorów dźwięku w M35h zawiera się w przedziale od 600 Hz do 2500 Hz. System włącza się automatycznie po ruszeniu i pracuje do prędkości ok. 30 km/h. Włącza się ponownie, gdy ta spadnie do wartości ok. 20 km/h.

Infiniti twierdzi, że dźwięki zostały odpowiednio dobrane na podstawie wielu badań, tak aby były jak najbardziej przyjazne dla pieszych. Ich częstotliwość zmienia się zależnie od tego, czy samochód przyspiesza, czy hamuje. Najgłośniejszy sygnał emitowany jest podczas uruchamiania silnika spalinowego, co ma być ostrzeżeniem dla pieszego o ruszającym pojeździe. Czy myślicie, że generatory dźwięku w samochodach hybrydowych oraz elektrycznych są konieczne, czy tylko niepotrzebnie zwiększają poziom hałasu na ulicach miast?