Pasy z adapterem

Wprawdzie to truizm, ale ciąża to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to także jazdy samochodem.

Lekarze twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań, aby przyszła mama sama prowadziła auto. Kobiety będące w ciąży powinny jednak zrezygnować z siadania za kierownicą mniej więcej w połowie drugiego trymestru. Dlaczego? Po pierwsze rosnący brzuch utrudnia operowanie kierownicą. Po drugie, coraz większa aktywność dziecka może prowadzić do dekoncentracji.

W dyskusji o ciężarnych kobietach przemieszczających się autem często powraca kwestia tego, czy pasy i poduszki powietrzne nie stanowią dla pań i ich nienarodzonych dzieci niebezpieczeństwa. Prawo o ruchu drogowym mówi, że kobiety w widocznej ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Zalecamy jednak to robić, ponieważ podróżowanie bez nich to bardzo duże ryzyko. Typowe obrażenia kobiet ciężarnych, które nie miały podczas wypadku zapiętych pasów, to uszkodzenia macicy i odklejenie się łożyska. Na bezpośrednie obrażenia narażone jest też dziecko.

Należy pamiętać, aby dolna część pasa znajdowała się nie na brzuchu, tylko pod nim, aby w razie nagłego hamowania czy wypadku nie doszło do uszkodzenia płodu. W obniżeniu i przytrzymaniu pasa na wysokości bioder pomoże specjalny adapter, który można kupić za ok. 150 zł. Nie należy wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy.

Często mówi się, że panie będące przy nadziei nie powinny siadać na miejscu z aktywną poduszką powietrzną, ponieważ jej wybuch w trakcie kolizji może zagrozić dziecku. Z drugiej strony Volvo podaje, bazując na wynikach testów zderzeniowych z wykorzystaniem specjalnego manekina, że kobiety w ciąży są podczas czołowych zderzeń lepiej chronione, gdy znajduje się przed nimi poduszka.

Szwedzka marka od lat buduje swoją reputację na bezpieczeństwie, więc jej specjalistom można zaufać. Zaznaczmy przy tym, że przyszła mama powinna zająć odpowiednią pozycję w fotelu.

Bez względu na to, czy ciężarna kobieta zasiądzie na miejscu kierowcy czy pasażera, powinna wcześniej zdjąć grube ubrania, aby pas jak najlepiej przylegał do jej ciała. Jeśli zamierza prowadzić, powinna tak ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans między brzuchem a kierownicą.

Plecy powinny przylegać całą powierzchnią do fotela. Oparcie można odchylić dla poprawy komfortu i zwiększenia odległości od poduszki powietrznej, ale bez przesady. Zbyt duży kąt pochylenia oparcia może sprawić, że w trakcie gwałtownego hamowania lub wypadku ciało wysunie się spod pasów.

Panie powinny też przestrzegać szeregu innych zasad. Przede wszystkim powinny unikać dalekich podróży. W dłuższej trasie należy zatrzymywać się co godzinę na 15 minut. Zaleca się rozsądne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania, unikanie dużych różnic temperatur, które mogą narazić przyszłą mamę na przeziębienie.

Jeśli ciężarna kobieta siada za kierownicą, powinna jeździć defensywnie, unikać gwałtownych manewrów, zwracać wzmożoną uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu. Nie powinna korzystać z telefonu komórkowego oraz jeść i pić podczas jazdy. Paniom polecamy też sprawdzanie, czy zażywane przez nie leki pozwalają w ogóle na prowadzenie pojazdu.