bezpieczna-jazda

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z marca 2019 roku po polskich drogach jeździ już blisko 30 mln pojazdów silnikowych. Natężenie ruchu rośnie z roku na rok, a wraz z nim niebezpieczeństwo kolizji i wypadków drogowych. Oto 6 ważnych porad dla kierowców, którzy chcą jeździć bezpiecznie.

1. Zachowaj zdrowy rozsądek

Bezpieczna jazda samochodem zależy od nastawienia samego kierowcy. Brawura, która niestety idzie często w parze głównie z młodym wiekiem kierowców, to jedna z przyczyn takich zdarzeń. Z policyjnych statystyk wynika, że młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Dane za 2018 roku pokazują, że w wyniku spowodowanych przez nich zdarzeń zginęło 428 osób, a aż 6 734 zostały rannych. W 2018 roku byli oni odpowiedzialni za 5 113 wypadków, czyli 18,6 proc. wszystkich, do których doszło z winy kierujących.

2. Dostosuj prędkość jazdy do warunków

Kierowca powinien dostosować się do warunków, jakie panują w danej chwili na drodze – to ważna zasada jazdy samochodem. Inaczej jeździ się autem w dzień, przy pięknej, słonecznej pogodzie, a inaczej w czasie obfitych opadów deszczu, śniegu czy mgle, która znacznie ogranicza widoczność.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Droga hamowania na mokrej, a tym bardziej oblodzonej czy zaśnieżonej drodze jest dłuższa niż na nawierzchni suchej. Jeśli nagle zauważysz przeszkodę, ale nie będziesz w stanie wyhamować, może dojść do wypadku.

Spółka Skanska S.A. przeprowadziła testy i wykazała, ile wynosi droga hamowania pojazdu samochodowego na asfalcie: suchym, mokrym, zaśnieżonym i przy gołoledzi. Wszystko zależy też od twojej prędkości jazdy:

  • Prędkość 30 km/h – suchy asfalt – 12 m, mokry asfalt – 15 m, zaśnieżona droga – 19 m, gołoledź – 43 m.
  • Prędkość 50 km/h – suchy asfalt – 26 m, mokry asfalt – 33 m, zaśnieżona droga – 45 m, gołoledź – 110 m.
  • Prędkość 100 km/h – suchy asfalt – 79 m, mokry asfalt – 105 m, zaśnieżona droga – 156 m, gołoledź – 413 m.

Dane te najlepiej obrazują, jaka prędkość będzie odpowiednia, byś mógł bezpiecznie jeździć samochodem. O ile hamowanie na suchym asfalcie przy prędkości 100 km/h wynosi 79 metrów, o tyle przy zaśnieżonej drodze będzie wymagało pokonania niemal dwukrotnie dłuższego dystansu. Bezpieczna jazda samochodem to jazda z rozważnym wykorzystywaniem pedału gazu.

3. Dbaj o opony w swoim samochodzie

Technika jazdy samochodem, ostrożność i unikanie nadmiernej prędkości to jedno, ale drugą ważną kwestią jest dbanie o odpowiedni stan techniczny pojazdu. Wielu polskich kierowców jeździ na zużytych oponach lub nie dobiera ogumienia do pory roku (6 proc. kierowców w Polsce jeździ zimą na oponach letnich). Musisz zdawać sobie sprawę, że opony są jedynym elementem pojazdu, który ma styczność z nawierzchnią i to od nich zależy, czy auto zachowa przyczepność do drogi w każdych warunkach pogodowych.

Bezpieczna jazda samochodem wymaga, aby opony były dobrane pod kątem rozmiaru, czyli powinny mieć odpowiednią dla danej marki i modelu pojazdu średnicę, szerokość i wysokość profilu. Ważny jest też indeks prędkości, wskazujący na to, z jaką prędkością będziesz mógł poruszać się z wykorzystaniem wybranego ogumienia.

Wśród podstaw jazdy samochodem, jakich uczysz się na kursie, z pewnością znajduje się informacja o tym, kiedy musisz wymienić opony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinieneś to zrobić, jeśli głębokość bieżnika ogumienia jest płytsza niż 1,6 mm. W przypadku opon zimowych przyjmuje się jednak, że głębokość ta powinna być jeszcze większa – co najmniej 4 mm.

Zadbaj o odpowiedni stan swoich opon, aby zapewniały one krótką drogę hamowania i skutecznie odprowadzały wodę lub w przypadku ogumienia zimowego – również błoto pośniegowe i zapewniały przyczepność do zaśnieżonej nawierzchni.

4. Wymieniaj płyny eksploatacyjne

Być może trywialne wydaje ci się to, by dbać o odpowiedni poziom płynu do spryskiwaczy w samochodzie, ale wbrew pozorom jego brak może przyczynić się do ograniczenia widoczności na drodze, a to z kolei zwiększa ryzyko wypadku.

Jeśli chcesz jeździć bezpiecznie, to zadbaj o utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów eksploatacyjnych, takich jak:

  • olej,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn chłodniczy,
  • płyn do spryskiwaczy.

Olej silnikowy powinieneś wymieniać zgodnie z częstotliwością wskazaną w instrukcji obsługi pojazdu, średnio po przejechaniu 15–20 tys. km, a płyn hamulcowy co 2 lata. Wymianę płynu chłodniczego powinieneś przeprowadzać co 5 lat. Płyn do spryskiwaczy uzupełniaj, kiedy jest go zbyt mało. Jeśli zdarzy ci się kontrola drogowa i policja sprawdzi poziom tego płynu, to za jego brak grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

5. Nigdy nie siadaj za kierownicę po alkoholu

Zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i w obliczu obowiązujących przepisów prawa, nie możesz jeździć autem po wypiciu alkoholu. Bezpieczna jazda wymaga od ciebie, abyś prowadził pojazd, będąc trzeźwym.

Według policyjnych danych tylko w pierwszym kwartale 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali 22 165 kierowców prowadzących samochód pod wpływem alkoholu. Z raportu przygotowanego dla AlcoSense Laboratories wynika, że blisko co trzeci polski kierowca przyznaje się do jazdy pod wpływem alkoholu, a co drugi – na tzw. kacu.

Alkohol szybko przenika do organizmu i poprzez krew jest rozprowadzany do wszystkich tkanek. Wpływa ujemnie na twoją psychikę i zdolności motoryczne. Kierowca po alkoholu staje się mniej sprawny fizycznie, ma gorszy refleks niż osoba trzeźwa i może nieadekwatnie oceniać różne sytuacje na drodze. Staje się zagrożeniem dla siebie i innych użytkowników drogi.

6. Zapinaj pasy bezpieczeństwa i przypominaj o tym pasażerom!

Podstawą przed ruszeniem w drogę jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Pasy skutecznie chronią pasażerów i kierowcę przed niebezpiecznymi sytuacjami, do jakich może dojść w drodze. Miej wyobraźnię! Bezpieczna jazda wymaga zapięcia pasów bezpieczeństwa, które chronią np. przed wypadnięciem przez przednią szybę podczas kolizji, co może mieć śmiertelne skutki. Warto je zapinać dla własnego bezpieczeństwa. Motywacją niech będzie też fakt, że niestosowanie się do tego obowiązku naraża cię na punkty karne oraz na mandat w wysokości 100 zł.

Na szczęście większość kierowców w Polsce rozumie zasadność zapinania pasów – reguły tej przestrzega ponad 90 proc. z nich. Z pasażerami nie jest już tak dobrze – robi to 70 proc. z nich. Pamiętaj, że jako kierowca samochodu musisz zadbać o bezpieczną jazdę i obowiązkowo dopilnować, aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.

Pasy chronią przed skutkami kolizji i wypadków. Jeśli samochód zderza się z przeszkodą, nagle się zatrzymuje, ale kierowca i pasażerowie mają w tym momencie jeszcze taką prędkość poruszania się, jaką miał samochód przed zderzeniem. Dlatego ciało człowieka bezwładnie przemieszcza się do przodu. Jeśli masz zapięte pasy, to złapią one twoje ciało w locie, a nieznaczny ruch, jaki wykonasz, zakończy się na poduszce powietrznej. Podczas uderzenia autem w przeszkodę człowiek wywiera przez chwilę na pasy bezpieczeństwa siłę porównywalną z kilkoma tonami. Pasy bezpieczeństwa rozciągają się i przejmują część energii od pasażera czy kierowcy, a napinacze pasa blokują się wtedy, gdy zidentyfikują silne szarpnięcie. Wszystko to sprawia, że wraz z systemem poduszek powietrznych pasy chronią przed urazami, które mogłyby zakończyć się kalectwem czy nawet śmiercią.

Nie zapominaj, że obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest zakup OC samochodu. Chroni ono zarówno poszkodowanego w zdarzeniach drogowych, jak i sprawcę. Winowajca unika w ten sposób odpowiedzialności finansowej za spowodowane zdarzenie, a poszkodowany otrzymuje odszkodowanie.