Nowelizacja Kodeksu Karnego mająca pozwolić skuteczniej ścigać i karać piratów drogowych została podpisana przez prezydenta. Co przewiduje nowe prawo?

Wykroczenia drogowe będą się teraz przedawniały po trzech, a nie jak wcześniej po dwóch latach, ale pod warunkiem, że w ciągu roku wszczęte zostanie postępowanie. Kary dla kierowców, którym cofnięto uprawnienia, a pomimo to siadają za kierownicę, będą wyższe. Teraz staje się to przestępstwem, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie do Kodeksu Karnego definicji ucieczki przed pościgiem policji. Teraz jest to już przestępstwo, a nie wykroczenie jak wcześniej. Będzie karane pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Do tej pory osobie uciekającej przed patrolem groziła najwyżej grzywna lub 30-dniowy areszt. Warto jednak podkreślić, że mowa tu o pościgu, a nie o niezatrzymaniu się do kontroli. Ponadto powyższy przepis dotyczy wyłącznie kierujących pojazdami mechanicznymi.

Kolejną z dość poważnych zmian jest zaostrzenie kar dla osób, które prowadziły pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu i spowodowały poważny wypadek drogowy. Po nowelizacji, nie mogą już dostać kary w zawieszeniu. Minimum, jakie przewiduje prawo to 2 lata pozbawienia wolności bez możliwości zawieszenia. Do tej pory faktycznie do więzienia szło mniej niż 25% skazanych.

Ostatnią, dość interesującą nowością jest zalegalizowanie rutynowych kontroli trzeźwości. Pewnie wielu z was dopiero teraz dowiaduje się, że były one bezprawne. Na dobrą sprawę w ostatnich miesiącach toczyły się o to spory, ale zakończyła je dopiero nowelizacja ustawy. Teraz już nie można odmówić badania trzeźwości. Jeżeli nie poprzez dmuchnięcie w alkomat, to przez badanie krwi.