Jak informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, baza CEPiK 2.0 nie wystartuje w planowanym na początek przyszłego roku terminie. Co to oznacza?

Wraz z wprowadzeniem nowelizacji kodeksu drogowego, przyjęto również termin 1 stycznia 2017 jako dzień uruchomienia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. W bazie mają się znaleźć wszelkie informacje o pojazdach i kierowcach, na których odpowiednie instytucje będą bazowały wdrażając zmiany w kodeksie. Oznacza to, że jeżeli baza nie ruszy w planowanym terminie, nie wejdą w życie również zmiany dla kierowców. Jakie?

Są to m. in. nowe usługi online, dzięki którym będzie można sprawdzić dane pojazdu czy liczbę posiadanych punktów karnych. Prawdopodobnie nie wejdą w życie nowe zasady dotyczące młodych kierowców, w tym restrykcyjne przepisy ruchu drogowego, których mają przestrzegać przez 8 miesięcy od zdania egzaminu, pozostając przez 2 lata na tzw. okresie próbnym, podczas którego mogą łatwo stracić prawo jazdy. Nie będzie także zmian dotyczących kursów redukujących punkty karne.

Warto zaznaczyć, że CEPiK 2.0 miał wystartować na początku bieżącego roku, ale przesunięto datę na przyszłoroczny styczeń. Obecnie pewne jest, że to nierealny termin i nikt nie chce podać następnego.